top of page

LETNIA AKADEMIA KONGRESU KOBIET 2013

 

Kongresowe lato 2013 roku upłynęło pod hasłem Letniej Akademii Kongresu Kobiet. Dzięki wsparciu Fundacji CEE Trust for Civil Socity oraz Fundacji im. Róży Luksemburg oraz we współpracy Gabinetem Marszałkini Wandy Nowickiej zorganizowałyśmy trzy jednotygodniowe turnusy, które zgromadziły ponad 50 kobiet w najróżniejszym wieku i z różnych środowisk. 

 

Uczestniczki przyjechały z całej Polski, wielokrotnie ruszając z domu dobę wcześniej, by zdążyć na rozpoczęcie Letniej Akademii. Akademia odbyła się w drugiej połowie sierpnia i na początku września na Mazurach, w ośrodku otoczonym lasami i jeziorami, oddalonym od cywilizacji i sąsiadów. Kłopoty z zasięgiem i dostępem do Internetu były sprzymierzeńcem w integrowaniu grup. 

 

Każdy z turnusów był bardzo intensywny, a zajęcia trwały od rana do wieczora: wendo, historia feminizmu, autoprezentacja, prawo a kobiety, warsztaty samorządowe, kobiety w polityce, praca parlamentarna, ruchy społeczne i wiele innych. Odbyło się wiele spotkań i rozmów, a wśród gości i prowadzących warto wymienić m.in. Jerzego Buzka, Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz, Wandę Nowicką, Joannę Piotrowską, Kazimierę Szczukę, Monikę Płatek, Marię Pawłowską, Barbarę Labudę, Dorotę Warakomską, Magdalenę Środę, Helenę Żukowską, Joannę Regulską czy Kingę Dunin. Wieczorami był czas na przedyskutowanie całego dnia, gry towarzyskie, spotkania, rozmowy o wszystkim, a przede lepsze poznanie się.

 

Podsumowując, pierwszą edycję Letniej Akademii możemy uznać za bardzo udaną. Szczególne podziękowania należą się prof. Magdalenie Środzie, głównej pomysłodawczyni Letniej Akademii, dzięki której szkolenie odbyło się w tak pięknym miejscu i z tak znakomitymi gościniami. “Akademia była inspirująca, bogata merytorycznie i mobilizująca do działania. Grono wykładowczyń więcej niż zacne, niezapomniane ćwiczenia praktyczne”, “Dzięki Akademii zmieniłyśmy się, otworzyłyśmy się na siebie i z grupy jednostek stworzyłyśmy zespół. To naprawdę niesamowite!”, 

“To była świetna okazja do spotkania się z kobietami w różnym wieku, z różnych stron Polski, z bardzo różnym doświadczeniem, a do tego zainteresowanymi sprawami kobiet!” “Ciągle jeszcze jadę na energii pobranej i zmagazynowanej podczas Akademii i zastanawiam się, jak długo jeszcze będzie mnie tak nosić w domu i pracy”… – tak o Letniej Akademii Kongresu Kobiet pisały jej uczestniczki w zeszłym roku. Kobiety, które wzięły udział w wydarzeniu, bardzo wysoko oceniły wszystkie trzy turnusy Akademii także w ankietach ewaluacyjnych. Podkreślały w nich profesjonalizm osób prowadzących zajęcia, ciekawy program, możliwość dyskusji z wykładowczyniami i pełne wykorzystanie czasu na merytoryczne zajęcia i networking (budowanie sieci kobiet). Kongresowe akademiczki, które po powrocie z zajęć na Mazurach, mocno zaktywizowały się w rozmaitych organizacjach, fundacjach i stowarzyszeniach, gorąco apelowały też, by w przyszłości było więcej turnusów, więcej szkoleń. I…tym apelom stało się zadość!

bottom of page