top of page

Letnia Akademia Kongresu Kobiet 2014

Absolwentki tegorocznej Letniej Akademii Kongresu Kobiet mówią: Dużo wiedzy, wiary w siebie na przyszłość! Najfajniejsza z tego wszystkiego, co stąd wywieziemy jest więź jaka się między nami - uczestniczkami narodziła. Tu naprawdę narodziła się "babska" przyjaźń! Przełomem dla mnie było Wendo. Cudowna sprawa. Jestem innym człowiekiem odkąd przełupałam tą deseczkę! Niesamowity power! Mam w tej chwili tyle rzeczy, które chcę zmienić, jak wyjadę. Ale to nie tylko wśród kobiet, ale w swoim domu, wśród domowników. Uważam, że było fantastycznie! Tych parę dni to za krótko, ale zmieniły mnie, łącznie z tym, że jak rozmawiałam z moją mamą, to powiedziała, że mój ton głosu jest inny. Siedzenie i słuchanie tych wspaniałych kobiet. Jestem pod niesamowitym wrażeniem, że te wszystkie kobiety mają tyle ciepła w stosunku do drugich kobiet, że wszystkie miałyśmy zrozumienie dla drugiej osoby. Jestem pod niesamowitym wrażeniem! Unikalne wspomnienia, które zostaną nam do końca - może to tak patetycznie brzmi, ale do końca życia. Panie Dorota Warakomska, Joanna Regulska, Małgorzata Okońska-Zaremba, Magdalena Środa to są wszystko osoby z takim doświadczeniem życiowym, że rozmowa z nimi nawet przez dziesięć minut, to jest takie głębokie przeżycie i doznanie intelektualne. Możliwość korzystania z ich doświadczenia. To, że były dla nas serdeczne, że chciały, dzieliły się, opiekowały się nami to jest coś wspaniałego. Ta współpraca między kobietami oraz to, żeby zawsze pomagać innej kobiecie, wsperać się, dążyć do celu, rozwijać się i wiara, że niedługo to my będziemy we władzach i to my będziemy pomagać innym. 

Jakie panie przyjechały w tym roku do ośrodka na Mazurach? Aktywne społecznie i politycznie. Takie, które już teraz pracują jako wolontariuszki, działają na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego i wspierają kobiety. To osoby zaangażowane, aktywistki, liderki, działające z pasją i oddaniem.

Czego oczekiwały od Letniej Akademii? Odpowiadają zdecydowanie – inspiracji, wiedzy o tym, jak integrować środowiska, zachęcać lokalne społeczności (w szczególności kobiety) do aktywności, wpływać na władzę, by liczyła się z głosem mieszkańców. Chcą też uzyskać wiedzę o tym, jak mieć realny wpływ na to, co dzieje się w ich wsiach i miastach.

I już dziś wiadomo, że oczekiwania uczestniczek kongresowych zajęć są spełnione. Zagwarantował to program Akademii, w którym znajdują się wykłady i warsztaty, m.in. z autoprezentacji, przywództwa, sztuki argumentacji i  asertywności, korzystania z mediów społecznościowych, wiedzy przydatnej do działania w samorządach. Jednym z głównych punktów programu jest też trening ze sztuki samoobrony – Wendo. A wszystkie zajęcia prowadzą doświadczone i kompetentne wykładowczynie. W ich gronie są m.in.: Magdalena Środa, Dorota Warakomska, Barbara Labuda, Wanda Nowicka, Joanna Regulska, Monika Płatek, Ewa Osiatyńska-Woydyłło, Barbara Nowacka i Joanna Piotrowska. Dzięki tym kobietom, które są autorytetami w wybranych przez siebie dziedzinach i powszechnie uznawanymi liderkami, adeptki Letniej Akademii stają się jeszcze bardziej wrażliwe społecznie. Zyskują pewność siebie, wiedzę i energię do efektywnego działania o charakterze społecznym i politycznym. Do działania na rzecz kobiet i całego społeczeństwa. Na rzecz Polski.

bottom of page