LETNIA AKADEMIA KONGRESU KOBIET 2016
I turnus
Właścicielki firm, urzędniczki, pracownice domów kultury, emerytki, studentki, bezrobotne, samorządowczynie – blisko 50 uczestniczek w wieku od 20 do 60+ wzięło udział w tegorocznej – czwartej już – edycji Letniej Akademii Kongresu Kobiet. Skąd przyjechały? Z całej Polski, z małych wsi i miasteczek i dużych miast. I w tym roku również z zagranicy: z Berlina, Glasgow, Strasburga, Wiednia. Co je łączy? Chęć działania na rzecz innych – kobiet, lokalnych społeczności.
A pracować społecznie nie jest łatwo, warto więc się wzmacniać i dokształcać.
Program LAKK był – tak, jak w poprzednich latach – bardzo szeroki: występy publiczne, kierowanie zespołem, networking i współpraca, media społecznościowe, sztuka debatowania, radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych... czyli stanowił niezbędnik w działalności społecznej. Zajęcia – wykłady i warsztaty – prowadziły 22 wykładowczynie:
-
II turnus
Wanda Nowicka – Polityka kobiet w czasach kryzysu oraz Płeć języka polskiego, czyli dlaczego żeńska forma jest ważna;
-
Joanna Piotrowska – Wendo (trening asertywności i samoobrony dla kobiet);
-
Barbara Nowacka – Media społecznościowe w polityce, Sztuka debatowania oraz – Feminizm nasz powszedni;
-
Ewa Lieder – Kobieta w polityce;
-
Helena Żukowska – Kobieta w polityce samorządowej;
-
Dorota Warakomska – Autoprezentacja i wizerunek, Wystąpienia publiczne oraz Jak działać społecznie i nie zwariować;
-
Magdalena Środa – Porozmawiajmy o wartościach;
-
Kazimiera Szczuka – Co komu straszniejsze, czyli feminizm i gender
-
Renata Wrona – Charyzmatyczna liderka – współczesne metody kierowania zespołem;
-
Renata Majewska – Psychologia koloru w kontaktach międzyludzkich;
-
Ewa Sufin-Jacquemart – Ekologia a polityka – razem czy osobno?;
-
Krystyna Boczkowska – Kobiety do biznesu;
-
Joanna Mucha – Kobieta w polityce;
-
Renata Kim – Sztuka debatowania, Media;
-
Barbara Labuda – Odwaga działania;
-
Małgorzata Fuszara – Feminizm i gender;
-
Katarzyna Barczyk – Święta Trójca Social Media – Facebook, Twitter, Instagram;
-
III turnus
Anna Osowska-Rembecka – Działalność prokobieca w służbach mundurowych;
-
Ewa Rumińska-Zimny – Ekonomia równości, Strategie, finansowanie, projekty;
-
Natalia de Barbaro – Występy publiczne;
-
Bogusława Matuszewska – Radzenie sobie z trudnymi rozmowami;
-
Ewa Maciąg – Nordic walking.
Czas po kolacji był również wykorzystany szkoleniowo: odbywały się wykłady, spotkania mniej formalne oraz (po raz pierwszy w tej edycji!) pokazy kina feministycznego. Uczestniczki miały okazję nadrobić feministyczne zaległości oraz zapoznać się z takimi ważnymi filmami, jak m.in.: Miss Representation, Kobieta bez przestrzeni, Sufrażystki – ani służące, ani prostytutki, Girl power.
Uczestniczki same również prowadziły zajęcia np. o samobadaniu piersi i profilaktyce nowotworowej, przedsiębiorczości kobiet, a także o działalności ODiHRu, międzynarodowej organizacji działającej na rzecz demokracji i praw człowieka. Integracja odbywała się w czasie codziennych wspólnych aktywności porannych, przy ognisku, wyprawach na grzyby, na kajakach. LAKK to edukacja, wzmocnienie i integracja. I niesamowita energia, którą uczestniczki zabierają, wracając w swoje strony. Także w tym roku otrzymały silną jej dawkę. Wciąż dostajemy od nich tego potwierdzenia.
Uczestniczki o LAKK
- Jestem bardzo zadowolona z uczestnictwa w Letniej Akademii Kongresu Kobiet. Otrzymałam dużo praktycznej wiedzy i poznałam niesamowite kobiety. Z nową energią i mocą rozpoczynam pełnienie funkcji Radnej Rady Miejskiej, który uzyskałam w wyborach uzupełniających. Jestem przekonana, że dzięki LAKK, będzie to dla mnie efektywna kadencja (chociaż skrócona). Dziękuję i będę zachęcać do udziału inne kobiety. Była moc!
Uczestniczka III turnusu
- Polecam każdej kobiecie Letnią Akademię Kongresu Kobiet! Warsztaty, wykłady, dyskusje, sport, nauka, rozwój, wsparcie, dzielenie się wiedzą, integracja, kreatywność, aktywność. A to wszystko w wyśmienitym towarzystwie z przepysznym jedzeniem i w cuuudownym miejscu! Dużo się nauczyłam, chcę działać społecznie, będę kontynuować pracę na rzecz kobiet w grupie eksperckiej .Nowoczesnej „Lepsza Polska“ ds. Rozwoju Potencjału Kobiet - do zobaczenia na różnych polach działania"
Magdalena Rutkowska