BIOSY

KKt 1.0.jpg
 

Małgorzata Kidawa Błońska

Polityczka i producentka filmowa, z wykształcenia socjolożka. Była producentką filmu “Skazany na Bluesa”. Marszałek Sejmu VII kadencji, wicemarszałkini Sejmu od 12-11-2019. Została kandydatką Platformy Obywatelskiej na urząd prezydenta RP w wyborach prezydenckich 2020. Posłanka na Sejm V, VI, VII, VIII i IX kadencji (od 2005), w latach 2014–2015 sekretara stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w 2014 rzeczniczka prasowa drugiego rządu Donalda Tuska, w 2015 rzeczniczka prasowa rządu Ewy Kopacz.

    

Barbara Nowacka 

Działaczka polityczna i feministyczna, posłanka na Sejm IX kadencji. Z wykształcenia jest informatyczką; ponadto ukończyła studia z zakresu zarządzania na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz studia typu MBA. W latach 2015–2017 była współprzewodniczącą partii Twój Ruch, od 2016  została przewodniczącą ugrupowania Inicjatywa Polska (od 2019 partii). W 2016 znalazła się na corocznej liście FP Top 100 Global Thinkers czasopisma “Foreign Policy”

 

Renata Kim

Dziennikarka, absolwentka orientalistyki na UJ. Pracowała w RMF FM,

Trójce i Sekcji Polskiej BBC. Pisała dla „Dziennika”, „Przekroju” i „Wprost”. Obecnie jest szefową działu Społeczeństwo w tygodniku „Newsweek”. Autorka książek Wyjście z cienia (2010) i Ostatnie słowo (2011).

Dorota Szelewa 

Wykładowczyni na kierunku „sprawiedliwość społeczna”, University College Dublin (Irlandia), jest współzałożycielką i dyrektorką Fundacji ICRA oraz redaktorką naczelną Journal of Family Studies. Zajmuje się analizą polityki społecznej z perspektywy płci, ekonomią polityczną państwa opiekuńczego, i podejściem inwestycji społecznych. Jest autorką artykułów naukowych i ekspertyz, m. in. na zlecenie Parlamentu Europejskiego.

 

Magda Iga  

Doktorka hab. nauk ekonomicznych, prof. SGH w Katedrze Ekonomii I. Wykłada makroekonomię, ekonomię pracy i ekonomię zdrowia. Jest także członkinią sieci IZA Research Fellows. Wcześniej pracowała w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, gdzie koordynowała prace badawcze oraz współpracowała z Grupami Roboczymi Komisji Europejskiej i OECD w obszarze rynku pracy i polityki społecznej.  W pracy badawczej zajmuje się problematyką rynku pracy, polityki społecznej, edukacji i zdrowia. Autorka i współautorka publikacji z tych obszarów.

 

Aleksandra Karasińska

Redaktorka naczelna Newsweek.pl oraz Forbes.pl, Redaktorka prowadząca Forbes Women. Dziennikarka, ekspertka w dziedzinie mediów internetowych, produkcji telewizyjnej i radiowej oraz prasy.Była dziennikarką Radia Wolna Europa, Radia Zet, TVN24 i wiceszefową Wydarzeń w Polsacie. Przez dwa lata pomagała budować telewizję informacyjną w Kijowie i portal Tochka.net. Była zastępczynią redaktora naczelnego tygodnika Wprost. Stworzyła i redagowała miesięcznik popularnonaukowy „Newsweek Historia”. Dodatkowo wykłada dziennikarstwo internetowe na SWPS.

 

Małgorzata Fuszara 

prof. nauk humanistycznych, dyrektorka ISNS UW, współprowadząca Gender Studies (wraz z prof. Bożeną Chołuj), autorka wielu badań i publikacji m.in. po polsku, angielsku, francusku, niemiecku na temat sytuacji kobiet. Przewodnicząca Rady Kongresu Kobiet i eksperckiej Rady Kobiet przy prezydencie Warszawy Rafale Trzaskowskim. W rządzie Donalda Tuska i Ewy Kopacz, była Pełnomocniczką Rządu ds. Równego Traktowania.

 

Agnieszka Graff

polska pisarka, tłumaczka i publicystka związana z ruchem feministycznym, literaturoznawczyni, nauczycielka akademicka, doktor habilitowany nauk humanistycznych. Członkini zespołu Krytyki Politycznej oraz członkini rady programowej stowarzyszenia Kongres Kobiet.Podjęła pracę jako adiunkt w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW[1]. Wykładała też na podyplomowych gender studies w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.Opublikowała szereg esejów i felietonów, m.in. w Gazecie Wyborczej, Literaturze na Świecie i Zadrze. W 2002 roku otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Nike za książkę Świat bez kobiet. Płeć w polskim życiu publicznym.Była współzałożycielką Porozumienia Kobiet 8 Marca, wraz z którym organizuje coroczne Manify. W latach 2007–2010 była członkiną Rady Programowej Programu Spraw Precedensowych w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

 

Elżbieta Korolczuk

dr socjologii, autorka licznych prac naukowych, pracuje na Uniwersytecie Södertörn w Sztokhomie i wykłada w Ośrodku Studiów Amerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim. Bada ruchy społeczne, obywatelstwo i rodzicielstwo. Honorowa członkini Stowarzyszenia „Dla Naszych Dzieci”, pełni też funkcję przewodniczącej rady Fundacji „Akcja Demokracja”.

 

Agata Diduszko-Zyglewska

Dziennikarka, publicystka, działaczka społeczna; od 2018 radna Warszawy (i przewodnicząca Komisji Kultury Rady Warszawy); członkini zespołu Krytyki Politycznej i Rady Kongresu Kobiet; autorka i prowadząca feministycznego programu satyrycznego „Przy Kawie o Sprawie” – nominowana do Okularów Równości 2019; autorka książki „Krucjata polska” (wyd. Krytyki Politycznej 2019); nominowana do tytułu Warszawianka Roku 2018; współtwórczyni mapy kościelnej pedofilii w Polsce; współautorka raportu o tuszowaniu kościelnej pedofilii przez polskich biskupów, który m.in. razem z Joanną Scheuring-Wielgus przekazała w lutym 2019 papieżowi Franciszkowi; współautorka dokumentu „Miasto kultury i obywateli. Program rozwoju kultury w Warszawie do roku 2020”; członkini Inicjatywy Chlebem i Solą i zespołu programowego Forum Przyszłości Kultury; współautorka książki „Szwecja czyta. Polska czyta” (wraz z Katarzyną Tubylewicz, wyd. Krytyki Politycznej, 2015); w 2018 znalazła się na liście 50 Śmiałych 2018 Roku „Wysokich Obcasów”; członkini Polskiego Towarzystwa Genderowego

 

Sylwia Chutnik

Pisarka i działaczka społeczna. Promotorka czytelnictwa, przewodniczka miejska, absolwentka Gender Studies.Członkini Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Unia Literacka. Kuratorka festiwali i inicjatyw literackich Była wykładowczynią w Instytucie Kultury Polskiej UW oraz w szkole pisania Maszyna do Pisania. Felietonistka ,,Polityki";, „Pani”, „Wysokich Obcasów”, ,,Gazety Stołecznej" i wielu portali internetowych. Współprowadziła różne programy literackie. Laureatka nagród literackich i społecznych między innymi Trzykrotnie nominowana do Nagrody Nike, a w 2018 roku dostała nagrodę m. st. Warszawy za działalność literacką i społeczną.

Anna Karaszewska 

Prezeska Zarządu Stowarzyszenia Kongres Kobiet. Socjolożka. Działaczka gospodarcza i społeczna z ponad 20-letnim doświadczeniem pracy w biznesie i organizacjach non-profit. Ekspertka ds. rynku pracy i polityki na rzecz zatrudnienia. Członkini Rady Rynku Pracy organu doradczego przy Ministerstwie Pracy. Odpowiadała za rozwój wiodącej organizacji pracodawców Lewiatan zabiegającej o korzystne warunki dla rozwoju polskiej gospodarki i polskich przedsiębiorstw, była we władzach Konfederacji Europejskiego Biznesu (Businesseuro), oraz CEO firmy międzynarodowej Ingeus. Kontynuuje działania zawodowe na rzecz przywracania do zatrudnienia osób, które utraciły pracę w wyniku optymalizacji zatrudnienia w ramach własnej firmy Jobs First sp z o.o.

Ewa Rumińska-Zimny

Ekonomistka, wykładowczyni Gender Studies IBL PAN. Ekspertka ONZ 

i instytucji europejskich w zakresie roli kobiet w gospodarce. W latach 2000-2009 prowadziła program Women and Economy w Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ. Autorka publikacji Gender Gap and Economic Policy. Członkini Zarządu Stowarzyszenie Kongres Kobiet, Prezeska Międzynarodowego Forum Kobiet Nauki i Biznesu przy SGH.

Magdalena Biejat

Posłanka Lewicy Razem na Sejm IX kadencji. Socjolożka, absolwentka Szkoły Nauk Społecznych Polskiej Akademii Nauk. Związana z organizacjami pozarządowymi, m.in. Helsińską Fundacją Praw Człowieka, Fundacją im. Batorego, Fundacją Pracownia Badań i Innowacji Społecznych “Stocznia”. W 2015 wstąpiła do Partii Razem (przemianowanej w 2019 na Lewica Razem).

Karolina Skowron

Dyrektorka Fundacji Akcja Demokracja. Pomysłodawczyni i opiekunka Centrum Praw Zwierząt na Kongresie Kobiet; członkini rady głównej Kongresu Kobiet; liderka grupy Vegan Ladyboss w Polsce; prowadzi wykłady na temat łączenia feminizmu i praw zwierząt w teorii oraz praktyce dla aktywistek i aktywistów za granicą; od ponad 15 lat zaangażowana w działania na rzecz praw zwierząt, praw kobiet i osób LGBTQIA.

Ewa Sufin-Jacquemart

Członkini Rady Stowarzyszenia Kongres Kobiet, prezeska Zarządu Fundacji Strefa Zieleni, członkini Zarządu Zielonej Fundacji Europejskiej przy Parlamencie Europejskim. Aktywistka, polityczka, była dyplomatka, absolwentka socjologii na UW i paryskiej Sorbonie oraz studiów z zakresu rozwoju lokalnego i środowiska na Uniwersytecie Versailles-St Quentin-en-Yvelines we Francji. W latach 2007-2011 Konsul RP w Luksemburgu.  Po długiej emigracji od 2011r. mieszka w Polsce, działa na rzecz promocji ekologii politycznej i wzrostu świadomości ekologicznej Polek i Polaków.

Dominika Kozłowska

Publicystka, redaktorka, filozofka i działaczka społeczna. Doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii. Od 2010 redaktorka naczelna miesięcznika „Znak” . Członkini zarządu Społecznego Instytutu Wydawniczego „Znak”. Członkini Rady Stowarzyszenia Kongres

Kobiet i Rady ds. Równego Traktowania powołanej przez prezydenta Krakowa. Ambasadorka kampanii społecznej „Przekażmy sobie znak pokoju” ,pierwszej w Polsce kampanii społecznej, w którą – na zaproszenie organizacji LGBT – włączyli się przedstawiciele środowisk chrześcijańskich.

Hanna Baka
Od 2019 roku Dyrektorka wykonawcza Stowarzyszenia Kongres Kobiet. Wcześniej przez ponad dwadzieścia lat związana z mediami w tym Canal+, Agorą, Discovery. Ekspertka w zakresie tworzenia i wdrażania strategii programowej, selekcji i zakupów programów, budowania i zarządzania marką. Jako dyrektorka stacji tv lub dyrektorka programowa  repozycjonowała kanał dokumentalny Fokus TV (obecnie lider w tej grupie kanałów na rynku), kanał filmowy Stopklatka tv (wicelider). Zbudowała silną markę ale kino+ jednego z najlepszych kanałów filmowych w Polsce. Uczestniczyła w powstaniu pierwszej polskiej płatnej stacji tv CANAL+ i współtworzyła jej linię programową. Stacje i programy przez nią prowadzone otrzymały liczne nominacje i nagrody w tym Hot Bird TV Award, nagrodę PISF, Telekamery.  

Agata Araszkiewicz:

feministka, doktor nauk humanistycznych w centrum genderowym Centre d'Etudes Féminines et du Genre na Paris 8. Pisze o literaturze, kulturze i sztuce. Wydała „Wypowiadam wam moje życie. Melancholia Zuzanny Ginczanki" (2001), a także zbiór esejów „Nawiedzani przez dym" (2012) oraz książkę „Zapomniana rewolucja. Rozkwit kobiecego pisania w dwudziestoleciu międzywojennym" (2014). Opracowała i opatrzyła posłowiem tomik poezji Zuzanny Ginczanki « Mądrość jak rozkosz » (2017). Ma status badaczki afiliowanej w Laboratoire d’études de genre et de sexualité (UMR LEGS) CNRS/ Paris 8/ Paris Ouest. Jest też członkinią Rady Kongresu Kobet, liderką belgijskiego Kongresu Kobiet oraz współtwórczynią i merytoryczną opiekunką Uniwersytetu Trzech Pokoleń w Belgii. Mieszka w Brukseli

Izabela Leszczyna

Posłanka na Sejm IX kadencji, Członkini Platformy Obywatelskiej, polityczka, nauczycielka, samorządowczyni, posłanka na Sejm VI, VII, VIII i IX kadencji, od 2013 do 2015 sekretara stanu w Ministerstwie Finansów.

Magdalena Kąkolewska

Prezeska Fundacji Artystyczna Podróż Hestii, dyrektorka ds. artbrandingu ERGO Hestia SA. Absolwentka prawa i historii sztuki. Poprzez swoje działania upowszechnia ideę edukacji przez sztukę w środowiskach biznesowych oraz wspiera młode talenty, które debiutują w świecie sztuki. Kuratorka, edukatorka i wykładowczyni.  Miłośniczka podróży ze sztuką.

Magdalena Środa

Polska etyczka, filozofka, publicystka, doktora habilitowana nauk humanistycznych, profesora nadzwyczajna na Uniwersytecie Warszawskim, feministka, w latach 2004–2005 pełnomocniczka rządu do spraw równego statusu kobiet i mężczyzn. Zajmuje się historią idei etycznych, etyką stosowaną, filozofią polityczną i feministyczną oraz problematyką kobiecą.

Natalia Waloch

Dziennikarka Wysokich Obcasów. Od lat zajmuje się tematyką społeczną i prawami kobiet. W przeszłości pisała m.in. o likwidacji Funduszu Alimentacyjnego oraz walce matek dzieci niepełnosprawnych o  wyższe  zasiłki i możliwość podjęcia pracy. Relacjonowała liczne kampanie wyborcze do samorządu, Sejmu i Senatu oraz Parlamentu Europejskiego, komentuje bieżące życie polityczne. Na łamach WO, Gazety Wyborczej oraz Wysokich Obcasów Extra pisze m.in. o aborcji, ścieraniu się feminizmu z Kościołem, relacjonowała exodus uchodźców z Libii podczas interwencji NATO, portretowała współczesne bizneswomen i ważne postaci historyczne.

Agnieszka Wiśniewska

Redaktorka naczelna strony KrytykaPolityczna.pl, w latach 2009-2015 koordynatorka Klubów Krytyki Politycznej. Absolwentka polonistyki na UKSW, socjologii na UW i studiów podyplomowych w IBL PAN. Autorka biografii Henryki Krzywonos "Duża Solidarność, mała solidarność" oraz wywiadu-rzeki z Małgorzatą Szumowską "Kino to szkoła przetrwania". Redaktorka książek filmowych m.in."Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna", "Polskie kino dokumentalne 1989-2009. Historia polityczna".

Ewa Lampart

Ewa kspertka rynku mediów z wieloletnim doświadczeniem w  mediach cyfrowych, telewizji oraz mediach drukowanych. Obecnie Dyrektor Generalna Grupy Super Express zarządzająca obszarem informacji i rozrywki w mediach cyfrowych i analogowych. Nadzoruje pracę 200 osobowego zespołu pełnego różnorodności kompetencyjnych i osobowościowych. Wcześniej doświadczenie zdobywała w wydawnictwie Axel Springer Polska oraz domu mediowym Media Planning Poland i agencjach reklamowych Euro RSCG Polska i Lintas Poland.

Praca zarządzanych przez nią  zespołów wielokrotnie została wyróżniona przez branżę, uzyskując nagrody Media i Marketing Polska Telewizja Roku 2016, EutelSat TV Awards 2014, Media i Marketing Polska Wydawca Roku 2015, Effie 2006, Effie2004.  Absolwentka Executive MBA , Instytutu Ekonomicznego Polskiej Ekonomii Nauk.

Ewa Woydyłło-Osiatyńska 

Ddoktora psychologii i terapeutka uzależnień. Autorka wielu książek. Spopularyzowała w Polsce leczenie oparte na modelu Minnesota, bazującego na filozofii Anonimowych Alkoholików.

Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz podyplomowe studium dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Wykształcenie psychologiczne zdobyła w Antioch University w Los Angeles, doktorat z psychologii zyskała w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Od 1987 związana z Ośrodkiem Terapii Uzależnień Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Pracuje w Fundacji im. Stefana Batorego, gdzie koordynuje Regionalny Program Przeciwdziałania Uzależnieniom. W latach 1990–2002 prowadziła wykłady i zajęcia ze studentami na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Uniwersytecie Łódzkim, Uniwersytecie Warszawskim, Akademii Pedagogicznej w Krakowie i Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Działa w Fundacji ABCXXI „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Od 1965 związana ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich, a od 1987 – z Polskim Towarzystwem Psychologicznym.

Manuela Gretkowska 

Polska pisarka, felietonistka, scenarzystka filmowa i działaczka społeczna, założycielka polskiej Partii Kobiet. Zwyciężczyni plebiscytu czytelników tygodnika „Wysokie Obcasy” na Polkę Roku 2007.

kończyła filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W Krakowie współpracowała z pismem „brulion”. W 2007 przekształciła ruch społeczny „Polska jest kobietą” w nową partię polityczną – Partię Kobiet. W październiku 2007, po wyborach parlamentarnych, zrezygnowała z kierowania partią, pozostając jej przewodniczącą honorową.

Agata Szczęśniak

Ukończyła Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.   Studiowała także w Instytucie Filozofii tej samej uczelni, była też wolną słuchaczką Uniwersytetu Yale’a i słuchaczką podyplomowych studiów polityki zagranicznej w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych i Collegium Civitas.

Była współzałożycielką Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego i – do 2012 – wicenaczelną Krytyki Politycznej. Związana z ruchami społecznymi: Obywatele Kultury i Kongres Kobiet. W latach 2005–2008 pracowała jako redaktor działu Opinie Gazety Wyborczej. Od 2016 roku związana z portalem OKO.press, wydawanym przez Fundację Ośrodek Kontroli Obywatelskiej „OKO”, przez pierwszy rok jako wicenaczelna. Regularnie komentuje m.in. dla „Gazety Wyborczej”, portalu Gazeta.pl, Tok FM, TVN24 i Polsat News.

W 2014 współtworzyła jako dramaturg spektakl „Europa. Śledztwo” w niezależnym teatrze Komuna Warszawa. Od 2018 razem z innymi feministkami tworzy internetowy program satyryczny „Przy kawie o sprawie”.

Dorota Łoboda

Radna Warszawy (2015-2019), jedna z liderek ruchu Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji, członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet, prezeska fundacji Rodzice Mają Głos. Właścicielka szkoły językowej

Małgorzata Elżbieta Tracz

Polska działaczka społeczna, aktywistka miejska, polityk, polonistka i wykładowca uniwersytecki. Od 2015 przewodnicząca proekologicznej Partii Zieloni, posłanka na Sejm RP IX kadencji, wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. Zaangażowana w ogólnopolskie i lokalne inicjatywy ekologiczne oraz społeczne, zajmując się w ich ramach walką ze smogiem, energetyką opartą o źródła odnawialne, zmianami klimatu i polityką miejską. Współzałożycielka Stowarzyszenia Aktywnych Społecznie „Trampolina” oraz członkini rady programowej Kongresu Kobiet.

Anita Kucharska-Dziedzic

polska literaturoznawczyni, nauczycielka akademicka, działaczka społeczna i polityczna, doktora nauk humanistycznych, posłanka na Sejm IX kadencji. Działaczka społeczna. W 1999 założyła i została prezeską Lubuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet Baba. Dołączyła do Rady Programowej Kongresu Kobiet.

Jest aktywistką na rzecz praw kobiet, przeciwdziałania przemocy oraz równego traktowania. Współorganizatorka wydarzeń związanych z czarnym protestem. W Sejmie została wiceprzewodniczącą Komisji Ustawodawczej, wiceprzewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Organizacji Pozarządowych i Społeczeństwa Obywatelskiego oraz członkinią m.in. Parlamentarnej Grupy Kobiet, Parlamentarnego Zespołu do spraw Równouprawnienia Społeczności LGBT+ i Parlamentarnego Zespołu ds. Miast.

Danuta Maria Hübner

Pierwsza polska komisarz Unii Europejskiej w latach 2004-2009. Posłanka do ParlamentuEuropejskiego od 2009. Przewodnicząca Komisji Spraw Konstytucyjnych (2014-2019) iKomisji ds. Polityki Regionalnej PE (2009-2014).Od lipca 2019: członkini Komisji Handlu Międzynarodowego, Komisji Gospodarczej iMonetarnej, Delegacji do wspólnej komisji parlamentarnej UE-Meksyk oraz  Delegacji doEuropejsko-Latynoamerykańskiego Zgromadzenia Parlamentarnego. Koordynatorka GrupyEuropejskiej Partii Ludowej w Komisji Spraw Konstytucyjnych.Była minister ds. europejskich, była szefowa Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. Od2011 premierka Gabinetu Cieni Kongresu Kobiet.

Maja Ostaszewska

Polska aktorka teatralna i filmowa, dwukrotna laureatka Orła za pierwszoplanowe role kobiece w filmach Jack Strong i Body/Ciało. Jest buddystką i wegetarianką[5]. Razem z Małgorzatą Braunek i Ksawerym Jasieńskim nagrała w 2007 roku adaptację audio buddyjskich bajek zebranych przez Rafe Martina w zbiorze „Głodna Tygrysica” (wyd. Wydawnictwo Elay, 2006). Jest także zwolenniczką zliberalizowania prawa aborcyjnego oraz aktywistką na rzecz kobiet. Angażuje się również w kampanie dotyczące praw zwierząt.

Renata Durda

Kierowniczka Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" przy Instytucie Psychologii Zdrowia PTP, certyfikowana superwizorka i specjalistka ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, redaktorka naczelna dwumiesięcznika "Niebieska Linia", autorka wielu publikacji z zakresu tworzenia interdyscyplinarnych rozwiązań na rzecz zapobiegania zjawisku przemocy w rodzinie, członkini Zespołu Monitorującego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przy ministrze pracy i polityki społecznej (trzecia kadencja), ekspertka w Radzie do Spraw Pokrzywdzonych Przestępstwem powołanej przez Ministra Sprawiedliwości (2009-2015), społeczna doradczyni Rzecznika Praw Dziecka (w latach 2010-2018).

Paweł Januszewicz

Żonaty, troje dzieci, ośmiu wnuków. Pochodzi z rodziny o 100-letnich tradycjach medycznych. Ukończył studia lekarskie w Akademii Medycznej w Warszawie, zaś studia podyplomowe w Niemczech, Japonii i Kanadzie. Posiada specjalizację II stopnia z pediatrii oraz specjalizację w dziedzinie zdrowia publicznego.

Wieloletni dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, przez dwie kadencje Krajowy Konsultant w dziedzinie Pediatrii. Aktualnie profesor na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego, tamże kierownik Katedry Zdrowia Publicznego i Kierownik Laboratorium Badań Innowacyjnych w Zdrowiu Publicznym, pełni też funkcję Konsultanta Wojewódzkiego ds. Pediatrii na teren województwa podkarpackiego.

Członek wielu krajowych i zagranicznych towarzystw i rad naukowych, autor ponad 170 publikacji naukowych, wielu monografii i podręczników, promotor kilkudziesięciu licencjatów, magistrów i kilkunastu doktorantów. Konsultant Generalny Fundacji POLSAT, dziennikarz i komentator medyczny POLSAT NEWS.

Adriana Zaharijević

Ukończyła filozofię na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu w Belgradzie. Doktorat obroniła na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu w Belgradzie, łącząc filozofię polityczną, teorię feministyczną i historię społeczną XIX wieku. W 2013 roku Zaharijević została pracownicą naukową Instytutu Filozofii i Teorii Społecznej, a w 2016 roku adiunktką na Uniwersytecie Novi Sad. Jest autorką ponad sześćdziesięciu artykułów i dwóch książek. Jej obecne zainteresowania teoretyczne leżą w obszarze krytycznego zaangażowania. Badaczka w projekcie "Polityka pamięci społecznej i tożsamości narodowej: kontekst regionalny i europejski", zatwierdzonym i finansowanym przez Ministerstwo Edukacji, Nauki i Rozwoju Technicznego. Członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literackich Serbii, a także ATGENDER - Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Płcią, Edukacją i Dokumentacją.

Henryka Teodora Bochniarz

Polska ekonomistka i polityczka. W 1991 ministra przemysłu i handlu. Od 1999 do 2019 prezydentka organizacji pracodawców Konfederacja Lewiatan, od 2019 przewodnicząca Rady Głównej tej organizacji. Kandydatka na urząd prezydenta RP w wyborach w 2005. Związana z Kongresem Kobiet.

Bogna Czałczyńska

Członkini Rady Programowej oraz pełnomocniczka regionalna Kongresu Kobiet. Prezeska Fundacji CZAS DIALOGU. Inicjatorka i organizatorka Regionalnych Kongresów Kobiet w Szczecinie i Goleniowie, Rejsów Kobiet NAWIGRACJE, współorganizatorka  akcji One Billion Rising - Nazywam sie Miliard w Szczecinie, partnerka projektu Antyprzemocowej Sieci Kobiet. Zaangażowana w akcje zbierania podpisów pod obywatelskimi projektami ustaw m.in. o zapobieganiu przemocy domowej, ustawy parytetowej oraz dofinansowaniu procedury in vitro.  Koordynatorka  ruchu społecznego Dziewuchy Dziewuchom w Szczecinie. Współorganizatorka projektu GENDER MOBIL realizowanego na polsko-niemieckim pograniczu, projektu ŚWIETLIKI, programów rewitalizacji społecznej i animacji środowisk lokalnych na obszarach wiejskich. Prowadzi warsztaty antydyskryminacyjne dla pracodawców, pracowników urzędu pracy i bezrobotnych.

Sylwia  Spurek

Dr. Sylwia Spurek – prawniczka, radczyni prawna, legislatorka oraz feministka. Od 20 lat obrończyni praw człowieka. w latach 2015-2019 Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich. Obecnie posłanka do Parlamentu Europejskiego i członkini komisji parlamentarnych: LIBE, ENVI oraz AGRI, specjalnej grupy w PE monitorującej stan praworządności, a także sprawozdawczyni raportu przystąpienia przez Unię Europejską do Konwencji Antyprzemocowej Rady Europy. Autorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu problemu przemocy w rodzinie i równego traktowania. Weganka, działa także na rzecz praw zwierząt. Wraz z partnerem, dr. Marcinem Anaszewiczem, w 2019 r. wydała książkę „Związek partnerski. Rozmowy o Polsce", ze sprzedaży której cały zysk przekazywany jest na rzecz fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva!

Joanna Hańderek

Profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, na którym wcześniej studiowała, zrobiła doktorat i habilitację. Zajmuje się filozofią kultury i filozofią współczesności.

Była Zastępcą Dyrektora do Spraw Studenckich w Instytucie Filozofii. Za najważniejszą w swojej pracy uważa współpracę ze studentkami i studentami. Z nimi założyła Koło Naukowe Studentów Filozofii UJ  i dwie jego sekcje: Filozofii Kultury i Ekoetyki. Razem z nimi protestowała przeciwko łamaniu konstytucji, przeciwko działaniom Ordo Iuris, czy deportacji Ameera Alkhawlany. Współorganizowała marsz przeciwko faszyzmowi w Krakowie, szła w Czarnym Proteście. 

 

Małgorzata Seck

Na stanowisku wiceprezesa ds. programowych odpowiada w CANAL+ za strategię programową, rozwój kanałów własnych, lokalne produkcje telewizyjne i filmowe, współpracę z kanałami zewnętrznymi oraz strategiczne partnerstwa biznesowe.

Małgorzata Seck posiada ponad 20 lat doświadczenia z obszaru TV i VOD. Przed dołączeniem do CANAL+ była związana z Orange Polska, gdzie na stanowisku dyrektora telewizji i kontentu odpowiadała m.in. za tworzenie i realizację strategii obejmującej produkty oraz usługi telewizji i treści na żądanie.  W latach 2013-2014 związana była z operatorem Netia, gdzie pełniła funkcję dyrektora ds. rozwoju produktów video. Wcześniej, w latach 1998-2013, zajmowała stanowisko dyrektora kanałów MiniMini+, MiniMax/ZigZap, Hyper, Kuchnia+ i Domo+ w CANAL+ Cyfrowy S.A.

Małgorzata Seck ukończyła Filmoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. Posiada również tytuł magistra Université de Lyon II, na kierunku Kino i Media oraz MBA Akademii Leona Koźmińskiego.

Stanisław Obirek

Polski teolog, historyk, antropolog kultury, profesor nauk humanistycznych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, były jezuita.

Interesuje się miejscem religii we współczesnej kulturze, dialogiem międzyreligijnym, konsekwencjami Holocaustu i możliwościami przezwyciężenia konfliktów religijnych, cywilizacyjnych i kulturowych.Jesienią 2005 ogłosił, że występuje z zakonu i rezygnuje z kapłaństwa. Przyczyny tej decyzji wyjaśnił w książce Przed Bogiem, wywiadzie, który z Obirkiem przeprowadzili Andrzej Brzeziecki i Jarosław Makowski. Do tematu wrócił w książce Polak katolik? w której zdiagnozował również polski katolicyzm w kontekście swojej decyzji wstąpienia do zakonu w 1976 i wystąpienia z niego w roku. W 2020 przyznał, że dodatkowym czynnikiem wpływajacym na jego decyzję było molestowanie seksualne, jakiego dopuścili się na nim dwaj kapłani w czasie jego dzieciństwa.

Natalia de Barbaro

Psycholożka społeczna, socjolożka, trenerka umiejętności społecznych. Prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Była głównym strategiem kampanii Donalda Tuska w wyborach prezydenckich w 2006 roku.

Anna Strzałkowska

Z zawodu psycholożka i socjolożka, z zamiłowania trenerka i konsultantka w zakresie psychologii organizacji i zarządzania. Pracuje zarówno z grupami szkoleniowymi, jak i indywidualnie jako certyfikowany coach (certyfikacja ICC). Nauczycielka akademicka zatrudniona na Uniwersytecie Gdańskim oraz w Pracowni Realizacji Badań Socjologicznych UG. Jest autorką książki Zarządzanie zróżnicowanym wiekowo zespołem, publikacji dotyczących przywództwa i kierowania oraz raportów i ekspertyz z zakresu problemów społecznych, m.in. wykluczenia i inkluzji społecznej. Od 2005 roku związana z Ośrodkiem Doradztwa i Treningu Kierowniczego, w którym przeprowadziła min. 800 dni szkoleniowych. Aktywna działaczka na rzecz praw człowieka oraz trenerka antydyskryminacyjna.

Ignacy Dudkiewicz

Filozof, publicysta i dziennikarz. Członek redakcji i redaktor działu „Wiara” w czasopiśmie katolewicy społecznej „Kontakt. Magazyn Nieuziemiony” (www.magazynkontakt.pl). Członek zarządu Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. Redaktor naczelny „Publicystyki” w portalu Ngo.pl. Były wieloletni wychowawca w grupie Sekcji Rodzin KIK. Stały felietonista „Gazety Stołecznej”. Publikował między innymi w „Więzi”, „Tygodniku Powszechnym”, „Trzecim Sektorze”, „Gazecie Wyborczej”, „Dużym Formacie”, „Nowym Obywatelu”, „Znaku”, „Teofilu” oraz na portalu Deon.pl. Zajmuje się przede wszystkim sprawami aktywności społecznej, Kościoła, bioetyki oraz bezdomności.

Agnieszka Strzemińska

Prezydentka Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Socjolożka z zamiłowaniem do architektury i urbanistyki, w Knauf Insulation odpowiedzialna za komunikację oraz rozwój nowych produktów.

Halina Brdulak

Profesora Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Członkini Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i rad programowych kilku magazynów, m.in. „Kobieta i Biznes”. Członkini Rady Programowej United Nations Global Compact oraz ekspertka UN Global Compact w zakresie odpowiedzialnego transportu i zrównoważonych miast. Prezeska Międzynarodowego Forum Kobiet (2006-2012), obecnie honorowa prezeska. Ściśle współpracuje z praktyką. Globtroterka, joginka,  żeglarka morska.

Aleksandra Dulas

Socjolożka zajmująca się edukacją. Autorka szeregu programów edukacyjnych. Szczególnie chętnie podejmuje temat edukacji obywatelskiej i równościowej. Współautorka programu edukacji seksualnej dla łódzkich szkół. Obecnie jest on realizowany w wielu szkołach w całej Polsce. Propagatorka praw kobiet. Feministka. Zajmuje sie również prawami mniejszosci seksualnych, szczegolnie w szkole. Redaktorka naczelna Łódzkiej Gazety Społeczne Miasto Ł. Aktywistka miejska. Prowadząca audycję radiową Miasto Ł w eterze. Propagatorka partycypacji społecznej. Członkini Łódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Terapetka, trenerka. Pracuje na rzecz aktywizacji społeczności lokalnych. Lobbuje zmiany w polskim szkolnictwie. Wspiera uczniów, uczennice, rodziców, nauczycielki i nauczycieli. Doradza szkołom przy rozwiązywaniu trudnych sytuacji pedagogicznych.

Iwona Chmura-Rutkowska

Pedagożka, socjolożka. Pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Socjologii Edukacji na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Członkini Rady Naukowej Interdyscyplinarnego Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości UAM oraz wykładowczyni Gender Studies na UAM. Naukowo zajmuje się krytyczną analizą codzienności w instytucjach edukacyjnych: w jej jawnym i ukrytym aspekcie, funkcjami i skutkami oraz mechanizmami wykluczającymi i reprodukującymi nierówności edukacyjne i społeczne. Szczególnie interesuje się problemem psychologicznych i społecznych mechanizmów oraz skutków treningu

Agnieszka Przepiórska

Aktorka teatralna, serialowa i filmowa. Absolwentka Wydziału Aktorskiego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuki Teatralnej i Filmowej w Petersburgu. W latach 2005-2008 była aktorką Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Potem grała w teatrach w całej Polsce m.in. potrójną rolę (Dzika Agnes, HGW, Samotna Matka) w cyklu kabaretowym Pożar w Burdelu. Występowała m.in w serialach takich jak: Artyści (reż. M.Strzępka), Glina (reż.W. Pasikowski), Ojciec Mateusz, Druga Szansa.Zdobyła wiele teatralnych nagrod i wyroznien.

 

Maja Staśko

Aktywistka, dziennikarka, autorka książki "Gwałt to przecież komplement. Czym jest kultura gwałtu?".

Katarzyna Kasia

Kierowniczka Katedry Teorii Kultury, Prodziekan Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Filozofka, absolwentka Wydziału Filozofii i Socjologii UW, stypendystka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Włoskiej i The Kościuszko Foundation, visiting scholar w Princeton University. Prodziekan Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autorka książki Rzemiosło formowania. Luigiego Pareysona estetyka formatywności, tłumaczka tekstów włoskich filozofów (Pareyson, Vattimo i in.). Stała współpracowniczka „Kultury liberalnej”, członkini zespołu redakcyjnego „Przeglądu filozoficzno-literackiego”, często komentuje w mediach bieżące wydarzenia polityczne. W Akademii Sztuk Pięknych prowadzi zajęcia z historii filozofii, estetyki i filozofii kultury z ele-mentami antropologii.

Urszula Nowakowska

Polska prawniczka, działaczka społeczna, założycielka fundacji Centrum Praw Kobiet.

Ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego

Zainicjowała powstanie fundacji Centrum Praw Kobiet, w której objęła funkcję przewodniczącej zarządu. Pozyskała wsparcie finansowe od German Marshall Fund, dzięki któremu CPK działało przez pierwsze trzy lata. Centrum stało się organizacją zajmującą się udzielaniem porad prawnych i psychologicznych dla kobiet będących ofiarami przemocy, doświadczających przestępstw na tle seksualnym lub mobbingu. Wraz z Fundacją Centrum Praw Kobiet stworzyła Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia w Warszawie, będący miejscem schronienia dla kobiet doświadczających przemocy domowej i zmuszonych do ucieczki z własnego domu.

Była także współtwórczynią Europejskiej Organizacji Kobiet przeciwko Przemocy (WAVE), została ekspertką Rady Europy. Brała udział w założeniu Polskiego Stowarzyszenia Feministycznego (1989).

Magdalena Grabowska

Absolwentka Wydział Women i Gender Studies, Rutgers University. Pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Współzałożycielka Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER. Prowadzi badania dotyczące historii ruchów kobiecych w Europie wschodniej, badania na temat przemocy wobec kobiet, oraz praw reprodukcyjnych oraz równości kobiet w polityce.

Małgorzata Druciarek

Kierowniczka Obserwatorium Równości Płci oraz analityczka w Instytucie Spraw Publicznych. Ukończyła socjologię na Wydziale Nauk Politycznych i Socjologii Uniwersytetu w Granadzie oraz na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.  Zagadnieniem równości płci zajmuje się od 2011 roku. W ramach pracy badawczej specjalizuje się w problematyce równości szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy, uczestnictwa kobiet w życiu publicznym, przemocy ekonomicznej oraz w polityce rodzinnej. Współorganizatorka kampanii społecznych na temat partnerstwa oraz aktywnego ojcostwa.

Danuta Wawrowska

Prawniczka i właścicielka Kancelarii Prawniczej, specjalizująca się w prawie rodzinnym oraz karnym w zakresie przemocy przeciwko w rodzinie. Swoją wiedzę i doświadczenie zawodowe, wykorzystuje w pracy w organizacjach
pozarządowych przeciwstawiając się wszelkim formom przemocy wobec kobiet i wobec dzieci. Za działalność pro bono w tej materii została w 2019 roku uhonorowana nagrodą Kryształowe Serce Radcy Prawnego przez KIRP w Warszawie. Aktywnie działa na rzecz poprawy skuteczności ściągalności alimentów, inicjując wiele
zmian przepisów prawa ułatwiających egzekucję alimentów. Założycielka stowarzyszenia Alimenty To Nie Prezenty, wraz z którym współtworzyła kampanię społeczną przeciwko przemocy ekonomicznej Alimenty to nie Prezenty. Opiniowała w ramach konsultacji społecznych wiele aktów prawnych m.in. dotyczących zmiany przepisu art.209 Kodeksu Karnego, tzw. pakiet alimentacyjny, a także ostatnio zmiany przepisów antyprzemocowych czyli m.in. art.15 ustawy „o Policji”. Ponadto przeciwstawia się wszelkim przejawom dyskryminacji podejmując działania na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn, a także działania na rzecz zwiększenia aktywności kobiet ofiar przemocy i ich udziału w życiu społecznym i publicznym, nie tylko na szczeblu lokalnym. Członkini i pełnomocniczka regionalna Stowarzyszenia Kongres Kobiet w Warszawie, a także ekspertka SKK ds. rodziny. Prezeska i współzałożycielka Stowarzyszenia "Kobiecy Słupsk". Inicjatorka i organizatorka lokalnych Słupskich
Kongresów Kobiet, a także akcji takich jak “One Billion Rising”. Od 2018 radna Sejmiku Województwa Pomorskiego. Od 2019 roku asystentka społeczna posłanki Anity Kucharskiej Dziedzic.

Katarzyna Olimpia Szymielewicz

Prawniczka specjalizująca się w problematyce praw człowieka i nowych technologii. Współzałożycielka i prezeska Fundacji Panoptykon – organizacji broniącej wolności i prywatności w społeczeństwie nadzorowanym. Wiceprzewodnicząca European Digital Rights – koalicji organizacji działających na rzecz praw cyfrowych w Europie. Członkini rady Tactical Technology Collective i Amnesty International Polska oraz Rady do Spraw Cyfryzacji. W latach 2005-2009 pracowała w międzynarodowej kancelarii Clifford Chance, specjalizując się w regulacji sektora finansowego i ochronie danych osobowych. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwerystetu Warszawskiego oraz Development Studies w School of Oriental and African Studies. Autorka tekstów publikowanych m.in. w the Guardian, Polityce, Gazecie Wyborczej i Dzienniku Gazecie Prawnej oraz artykułów naukowych (m.in. na łamach International Data Privacy Law). Prelegentka na licznych konferencjach i seminariach poświęconych problematyce praw człowieka i nowych technologii. W 2013 r. laureatka nagrody Radia TOK FM im. Anny Laszuk. W 2014 r. znalazła się na liście stu liderów innowacji w Europie Środkowo-Wschodniej „New Europe 100”. Według Dziennika Gazety Prawnej, jedna z 50 najbardziej wpływowych prawników w Polsce. Od 2015 r. członkini międzynarodowej sieci Ashoka, zrzeszającej wiodących przedsiębiorców społecznych.

Ewa Winnicka

Polska dziennikarka, reporterka, od 1999 publicystka tygodnika „Polityka”.

Studiowała dziennikarstwo i amerykanistykę, ale zanim ją skończyła – trafiła do działu reportażu „Gazety Wyborczej”. Od 1999 pracuje w „Polityce”. Zajmuje się sprawami społecznymi, zwłaszcza polityką wobec dysfunkcyjnych rodzin i ochroną dzieci. Pisze także reportaże zagraniczne, m.in. o ataku na WTC, o palestyńskiej Intifadzie i gwałtownym kryzysie w londyńskim City. Trzykrotna laureatka nagrody Grand Press. Jej wydana w 2011 reporterska książka pt. Londyńczycy (Wydawnictwo Czarne) została finalistką Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. Za reportaż Angole (2014) została nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” 2015 oraz otrzymała Nagrodę Literacką dla Autorki Gryfia 2015. Wspólnie z Cezarym Łazarewiczem wydała książkę 1968. Czasy nadchodzą nowe (Agora, Warszawa 2018). Za książkę Był sobie chłopczyk nominowana do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” 2018. Jest żoną Cezarego Łazarewicza, z którym wspólnie napisała książki 1968. Czasy nadchodzą nowe i Zapraszamy do Trójki.

Monika Maria Kostera

Polska ekonomistka, profesor nauk ekonomicznych, profesor nauk humanistycznych, profesor zwyczajna Uniwersytetu Jagiellońskiego. Profesor (Professor and Chair) Durham University w Wielkiej Brytanii oraz na Uniwersytecie Linneusza w Szwecji. Absolwentka Uniwersytetu w Lund (1983) i Uniwersytetu Warszawskiego (1988). Na Wydziale Zarządzania UW w roku 1990 uzyskała doktorat na podstawie pracy Szwedzki styl zarządzania, przejawy, uwarunkowania, kierunki rozwoju (promotor: Andrzej Koźmiński). Habilitowała się w 1996 na podstawie opracowania Postmodernizm w zarządzaniu. Od 1997 profesor w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania (obecnie Akademia Leona Koźmińskiego) w Warszawie. W latach 1997–2000 była kierownikiem Katedry Zarządzania UW, a w latach 2000–2002 dyrektorem Centrum Interdyscyplinarnych Badań Organizacji Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego. W 2004 została profesorem nauk ekonomicznych. Członkini Collegium Invisibile oraz Komisji Zarządzania Kulturą i Mediami Polskiej Akademii Umiejętności. W 2017 otrzymała tytuł profesora nauk humanistycznych.

Lidia Makowska

Kulturolożka, ekspertka w dziedzinie polityk kulturalnych EU, prezeska Stowarzyszenia Kultura Miejska w Gdańsku. Przez wiele lat koordynowała program współpracy międzynarodowej w Nadbałtyckim Centrum Kultury, pracowała w Zarządzie European Forum of the Arts and Heritage (Culture Action Europe) w Brukseli.

Od 7 lat świadoma obywatelka Wrzeszcza - historycznej dzielnicy Gdańska, z dynamicznym potencjałem rozwojowym. Lidia Makowska specjalizuje się w badaniu miasta, na styku sztuki współczesnej z nowoczesną humanistyką, edukacją obywatelską i kulturą przestrzenną.

Koordynuje obywatelską Inicjatywę wrzeszcz.info.pl. Upomina się – inspirując się teorią francuskiego socjologa Henri Lefebvre'a – o prawa mieszkańców do miasta i rzeczywistą partycypację we współzarządzaniu przestrzenią i budżetem miejskim. Współinicjatorka powołania rad dzielnic w Gdańsku: w maju 2011 została wybrana przez mieszkańców Wrzeszcza na przewodniczącą Zarządu Dzielnicy Wrzeszcz Górny.

Basia Sliwińska

Feministka, doktor teorii i historii sztuki. Pracuje na stanowisku starszej wykładowczyni na University of the Arts London. Członkini College of Art Association Committee on Women in the Arts oraz Paradox Fine Art European Forum. Pisze o sztuce kobiet i aktywizmie wizualnym w kulturze. Niedługo ukaże się redagowana przez nią antologia ‘Feminist Visual Activism and the Body’ (Routledge 2021), która kontynuuje wątki poruszone w jej wcześniejszych publikacjach, miedzy innymi książkach ‘The Female Body in the Looking-Glass. Contemporary Art, Aesthetics and Genderland’ (I.B.Tauris 2016;2018) i ‘Evolution of the Image. Political Action and the Digital Self’ (Routledge 2018; 2020). Naukowo zajmuje się aktywizmem wizualnym w perspektywie transnacjonalizmu i feministycznej etyki troski.

Anna Clunes

Ambasadorka Wielkiej Brytanii w Polsce. Po ukończeniu matematyki na Uniwersytecie Cambridge w 1996 roku
rozpoczęła pracę w brytyjskim MSZ w Departamencie Spraw Międzynarodowych. Jej
pierwszą placówką dyplomatyczna była Warszawa, gdzie odpowiadała za sprawy
ekonomiczne i pomoc rozwojową. Kolejne placówki to Nowy York i Bruksela. Anna pracowała
też jako Szefowa Gabinetu Premiera, a po powrocie do MSZ jako Dyrektorka Protokołu,
Dyrektorka Ekonomicznej Dyplomacji i ostatnio Dyrektorka Departamentu wyjścia Wielkiej
Brytanii z Unii Europejskiej. Anna była zachwycona, że wraca do Warszawy na stanowisko
Ambasadorki. Jest z nią jej mąż, Pete, dwójka dzieci i kot, Thore.

Magdalena Adamowicz

Ukończyła na Uniwersytecie Gdańskim studia z zakresu prawa. W 2003 roku uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych na Wydziale Prawa i Administracji UG. W 2004 roku po ukończeniu aplikacji radcowskiej, uzyskała tytuł zawodowy radcy prawnego. Od 2003 roku pełni funkcję adiunkta w Katedrze Prawa Morskiego na Wydziale Prawa i Administracji UG oraz w Instytucie Turystyki i Rekreacji na Akademii Wychowania
Fizycznego i Sportu. Jest również członkiem Komisji Prawa Morskiego Polskiej Akademii
Nauk w Gdańsku. W 2019 roku została wybrana na Posła do Parlamentu Europejskiego IX kadencji z
województwa pomorskiego otrzymując 199 591 głosów. W Parlamencie Europejskim jest
przewodniczącą Delegacji ds. Stosunków z Republiką Południowej Afryki oraz zasiada w
Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, Komisji
Specjalnej ds. zagranicznych ingerencji we wszelkie procesy demokratyczne w Unii
Europejskiej, w tym dezinformacji, Komisji Transportu i Turystyki oraz Komisji Prawnej.

 

Anna Pięta

ekspertka ds. odpowiedzialnej mody, prowadząca podcast o zrównoważeniu MUDA TALKS, bywa aktywistką społeczną choć woli  określenie sygnalistka. 

Była odpowiedzialna za strategię zrównoważenia i łańcuch dostaw marki NAGO. Wcześniej przez kilka lat organizowała targi rzemiosła i mody autorskiej HUSH Warsaw, jako dyrektor artystyczna. 

Swoje teksty o zrównoważonej modzie publikowała w Vogue.pl i Noizz.pl. Życiowe motto ukradła od Alberta Einsteina a brzmi ono "bądź głosem nie echem"

Monika Mamulska
Przedsiębiorczyni i społeczniczka walcząca z wykluczeniem społecznym, autorka podpisanego przez ponad 100 tysięcy osób  apelu do MEN „ Pozwólcie wszystkim dzieciom uczyć się w szkole” i raportu „WYKLUCZONE I ODIZOLOWANE o dramatach dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi po reformie Anny Zalewskiej”, autorka skargi w Parlamencie Europejskim na łamanie praw podstawowych osób z niepełno sprawnościami i ich
opiekunów w Polsce.

 

Marta Mazurek

Radna Miasta Poznania, specjalistka ds. polityki równości i różnorodności w urzędzie marszałkowskim województwa wielkopolskiego, w Poznaniu obecnie przewodniczy zespołowi ds. polityki równości i różnorodności powołanemu przez prezydenta Poznania. Do samorządu weszła z uniwersytetu, gdzie m.in. wykładała na poznańskich gender studies oraz współkoordynowała największy w Polsce projekt badawczy dotyczący podręczników szkolnych pt. „Gender w podręcznikach”. Jako pierwsza w historii Poznania pełnomocniczka prezydenta ds. przeciwdziałania wykluczeniom przyczyniła się do zmiany mapy miasta, w którym w 2018 r. 26 ulic i placów otrzymało swoje patronki. W uznaniu za to Poznań znalazł się w 2019 roku wśród 13 miast europejskich modelowo wdrażających równość płci - Gender Equal Cities. Z jej inicjatywy od trzech lat są realizowane systemowo zajęcia antydyskryminacyjne w poznańskich szkołach finansowane z budżetu wydziału oświaty, a także regularne profesjonalne wsparcie merytoryczne dla członkiń i członków rad pedagogicznych w dziedzinie edukacji antydyskryminacyjnej oraz seksualnej. W czasie lockdownu z powodu COVIDu była zaangażowana i inspirowała budowanie wsparcia dla osób zagrożonych przemocą w Poznaniu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Katarzyna Broniarek

Dyrektorka ds. Komunikacji, IKEA Retail Polska. Odpowiada za całość komunikacji marki IKEA w Polsce. Z firmą jest związana od sześciu lat, wcześniej na stanowisku Kierownika Public Relations.

Absolwentka stosunków międzynarodowych w Collegium Civitas oraz Podyplomowego Studium Komunikacji w firmach w Szkole Głównej Handlowej.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PARTNERZY12KK-NA-WWW.png