top of page

 IX Kongres Kobiet (9-10 września)

 

Było nas dużo. Ponad cztery tysiące kobiet (i mężczyzn) z całej Polski – w pojedynkę i grupowo (11 grup zorganizowanych z miast i wsi), a także z zagranicy – przedstawicielki i przedstawiciele 12 państw: Afganistanu, Australii, Austrii, Danii, Finlandii, Irlandii, Izraela, Niemiec, Norwegii, Serbii, Szwecji, Węgier. Przedstawicielki Komisji Europejskiej, parlamentarzystki i parlamentarzyści, europosłanki i europosłowie, działaczki i działacze z lokalnych samorządów. A także osoby ze świata biznesu, nauki, kultury i sztuki. I – reprezentacje działających na rzecz praw kobiet i praw człowieka organizacji i ruchów społecznych. Tych aktywnych od lat i tych jeszcze bardzo młodych (np. Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, łódzkich Dziewuch…)

I wszystkie uczestniczyłyśmy_liśmy w IX ogólnopolskim Kongresie Kobiet – tym naszym dorocznym święcie kobiet pragnących wolności i równości – po raz pierwszy poza Warszawą. W otwartym, tolerancyjnym i gościnnym Poznaniu, do którego zaprosił nas Pan Prezydent Jacek Jaśkowiak. Bardzo dziękujemy!

Spotkałyśmy_liśmy się pod hasłem „Alert dla praw kobiet” i o tych prawach, które wciąż są nam odbierane, ograniczane mówiłyśmy podczas sesji (było ich pięć: „Gabinet Cieni:Polska na peryferiach?”, „Parasolek nie składamy”, „Ekofeminizm czy ekoterroryzm”, „Zmiana warty?” i „Czas na kobiety – nasza wolność, nasza przyszłość”), paneli (z udziałem 334 panelistek i panelistów) w kilkunastu centrach tematycznych (m.in.: Centrum Kultury, Edukacji Seksualnej i Obyczajowości, Mamy Głos, Reformy Edukacji i Nauki, Chcemy Całego Życia, Przedsiębiorczości i Innowacji LGBTQIA) i w czasie warsztatów (30). I podczas spotkań w Parku Kobiet (18). A także w czasie licznych wydarzeń towarzyszących, które odbywały się także poza naszą główną siedzibą, terenem Międzynarodowych Targów Poznańskich – m.in. w Galerii Miejskiej Arsenał i Teatrze Polskim. Poza sesjami, panelami, warsztatami Kongres był też czasem na integrację artystyczną – wystąpili dla nas Gaba Kulka i Jan Młynarski oraz poznański Chór Czarownic z bardzo sugestywnym przekazem feministycznym. Ważnymi głosami podczas kongresowych obrad były głosy Pierwszych Dam – Jolanty Kwaśniewskiej i Anny Komorowskiej, które zabrzmiały mocno – poruszyły i wzmocniły słuchaczki i słuchaczy.    

Bardzo programowo bogaty IX Kongres w Poznaniu, podczas którego wręczyłyśmy Nagrodę Kongresu Oldze Tokarczuk i Nagrodę Różnorodności Jackowi Jaśkowiakowi, to było nasze nowe otwarcie. Nowa energia. Nowa jakość, którą będziemy dalej rozwijać podczas kolejnych ogólnopolskich Kongresów Kobiet – w regionach.  

"Pragniemy być wolne i równe w demokratycznej Polsce, która jest częścią solidarnej Europy" – takim zdaniem kończy się Deklaracja naszego ogólnopolskiego-poznańskiego Wydarzenia, zawierająca wolę dalszej walki o prawa kobiet i realizację postulatów równościowych (ich lista w deklaracji – www.kongreskobiet.pl). A ponieważ mamy świadomość, że nasze postulaty nie mogą być zrealizowane w państwie nieprzestrzegającym podstawowych standardów demokracji, domagamy się też wolnych sądów, wolnych mediów, przestrzegania Konstytucji i zasad praworządności. I choć niektóre media, komentatorzy i polityczki usiłują nam wmówić, że była nas garstka i nic nie znaczymy, to na szczęście są wolne media, dziennikarki i dziennikarze uważnie obserwujący, zadający pytania i relacjonujący to, co rzeczywiście się wydarzyło. Dziękujemy wszystkim Przedstawicielkom i Przedstawicielom świata mediów za relacje, teksty, udział i aktywność. Bardzo dziękujemy wszystkim Osobom, które były z nami 9 i 10 września na Międzynarodowych Targach w Poznaniu. #solidarnośćnasząsiłą #parasoleknieskładamy

Agata Jankowska

 

IX ogólnopolski Kongres Kobiet pod hasłem „Alert dla praw kobiet!”,

9 i 10 września 2017 r., Poznań, Sala Ziemi – Międzynarodowe Targi Poznańskie 

 

- Było ponad 4 tys. uczestniczek i uczestników.

- Przyjechały przedstawicielki wszystkich 16 województw – kobiety ponad podziałami politycznymi, o różnych poglądach, zawodach, pochodzących z różnych środowisk, reprezentujące duże miasta jak i małe wioski – w pełnym przekroju wiekowym.

- Uczestniczyły przedstawicielstwa 12 państw (Afganistanu, Australii, Austrii, Danii, Finlandii, Irlandii, Izraela, Niemiec, Norwegii, Serbii, Szwecji, Węgier).

- Wzięło udział 11 grup zorganizowanych (m.in. kobiety z adwokatury – Zespołu do spraw Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, kół gospodyń wiejskich, reprezentujące różne regiony, zawody, firmy, stowarzyszenia).

- Obrady Kongresu relacjonowało 89 przedstawicielek i przedstawicieli świata mediów.

- W organizacji wydarzenia pomagała grupa 130 wolontariuszy i wolontariuszek z Poznania i innych miast Polski.

- Zorganizowano 23 Centra tematyczne.

- Odbyło się 41 paneli równoległych, 33 warsztaty, 5 sesji plenarnych.  

- Wystąpiło 334 panelistek i panelistów.

- Przedstawiono 3 raporty.

- Pokazano 3 filmy.

- Odbyło się 7 spotkań autorskich.

- W Parku Kobiet wystawionych było 74 stoisk firm, organizacji pozarządowych i wydawnictw książkowych.

bottom of page