Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Kalendarium Kongresu Kobiet

 • Debata "Być jak Skibniewska. Projektantki, które zmieniły myślenie o mieście"

  Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji STER i Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze zaprasza serdecznie na debatę "Być jak Skibniewska. Projektantki, które zmieniły myślenie o mieście".

  Zapraszamy serdecznie na kolejną debatę organizowaną w ramach kampanii „Ulice dla Kobiet” – tym razem bohaterkami spotkania będą projektantki, które zmieniły myślenie o mieście. Punktem wyjścia do dyskusji będzie dla nas niezwykły życiorys prof. Haliny Skibniewskiej, pierwszej w historii Polski kobiety - wicemarszałkini Sejmu, wybitnej profesorki i projektantki.
  To dzięki jej staraniom powstały: Sady Żoliborskie, Sadyba-Fosy, czy osiedle Szwoleżerów na Mokotowie.

  Porozmawiamy o:
  - pierwszej architektce Jadwidze Dobrzyńskiej,
  - zapomnianej już projektantce krajobrazu i zieleni Alinie Scholtzównej,
  - słynnej pisarce i dziennikarce – Jane Jacobs oraz innych kobietach, których działania miały znaczący wkład w budowanie naszego otoczenia.


  W debacie wezmą udział:
  Katarzyna Domagalska z KLUB SADY – klub miłośników architektury Sadów Żoliborskich,
  Tomasz Fudala z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, który poświęcił profesor Skibniewskiej pracę naukową.

  Debatę moderuje Anna Kotowska z Miasto Jest Nasze – Żoliborz.

  Debatę, organizowaną w ramach projektu „Ulice dla Kobiet”, wpółfinansuje m.st. Warszawa.
  Partnerem debaty jest Tęcza od Kuchni.

   

  Katarzyna Domagalska – historyczka sztuki, autorka Poradnika dobrych praktyk architektonicznych dla Żoliborza. Zajmuje się edukacją architektoniczną. Inicjatorka wprowadzenia do żoliborskich szkół podstawowych i licealnych programu edukacji
  architektoniczno-przestrzennej Izby Architektów RP „Kształtowanie Przestrzeni”. Szefowa i założycielka Fundacji Młodej Kultury Hopsiup Project, Klubu Sady – Klubu miłośników architektury Sadów Żoliborskich. Działa w Stowarzyszeniu Żoliborzan.


  Tomasz Fudala – historyk i krytyk sztuki, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, pracę magisterską poświęcił architekturze prof. Haliny Skibniewskiej, pracuje w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Pracę zawodową rozpoczął jako asystent Andy Rottenberg w 2004 roku, w Instytucie Adama Mickiewicza, przy dużym projekcie wystawienniczo-badawczym „Warszawa-Moskwa/Moskwa-Warszawa 1900-2000”. Interesuje się architekturą i wystawiennictwem. Projektowaniu wystaw poświęcona była jego pierwsza wystawa w 2010 roku pt. „Przestrzeń między nami”, opowiadająca o architektach – wystawiennikach m.in.Stanisławie Zameczniku. Autor artykułów w prasie i magazynach architektonicznych oraz
  artystycznych (m.in. „Artforum”, „Domus”, „Odra”, „Obieg”) oraz w katalogach wystaw. Kurator festiwalu „Warszawa w Budowie” w latach 2009-2017. Od 2018 roku, w ramach pracy w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, opiekuje się domem Hansenów w Szuminie.

  Anna Kotowska – architektka, aktywistka miejska, koordynatorka koła Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze na Żoliborzu, autorka akcji społecznej ratowania modernistycznego stadionu „Ocalmy Marymont” i inicjatorka nadania nazwy skwerowi na Żoliborzu imienia prof. Haliny Skibniewskiej. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, Wydziału Wzornictwa na ASP w Warszawie, studiów magisterskich Faculté d'Architecture La Cambre w Brukseli oraz Ecole d’Architecture de Bretagne w Rennes.

  Początek:

  2018-09-13 19:00

  Koniec:

  2018-09-13 21:00

  Miejsce:

  Tęcza od Kuchni

  ul. Suzina 8
  Warszawa

  Mapa: