Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Czas na Kobiety w Gdyni

Dodano: 9 maja 2017

 
 

Aktywna kobieta to spełniona kobieta, to wyższa jakość życia jej i rodziny. Im więcej kobiet w firmach, tym lepsza kondycja firm. Im większe zawodowe zaangażowanie kobiet, tym lepszy rozwój kraju. A tym samym – im więcej pracujących kobiet, tym lepsza gospodarcza sytuacja w kraju. To stwierdzone. A więc… aktywizujemy kobiety! Pomagamy im/Wam odnaleźć się i wzmocnić na lokalnym rynku pracy. Stowarzyszenie Kongres Kobiet – największa kobieca organizacja pozarządowa w Polsce – ruszyła z ogólnopolskim projektem skierowanym do Was – do nas, kobiet. Program realizowany jest dzięki grantowi przyznanemu przez Fundację Coca-Coli z siedzibą w Atlancie. 

KOBIETY, jeśli  jesteście aktywne zawodowo, chcecie zmienić ścieżkę kariery, potrzebujecie wzmocnienia i wiedzy na temat Waszych praw, szans i możliwości, to dla Was jest ten projekt. Jeśli chcecie założyć własne firmy, czujecie się zagrożone wykluczeniem ze względu na wiek (50+) lub jesteście matkami chcącymi wrócić na rynek pracy, to dla Was też organizujemy nasze konferencje. Dajcie sobie szansę, przeczytajcie program tej najbliższej, w Gdyni, i rejestrujcie się! Bo teraz jest CZAS NA KOBIETY!

 

UDZIAŁ W KONFERENCJI JEST BEZPŁATNY!

 

DATA I LOKALIZACJA KONFERENCJI:

24 maja 2017, środa, Gdynia, Centrum Konferencyjne, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Budynek III, al. Zwycięstwa 96/98

 

PLAN KONFERENCJI:

9:00 - 9:45:     Kobiecy networking - Rejestracja uczestniczek

10:00 - 13:00: I BLOK – WIEDZA - WZMACNIANIE KOBIET

     1. Rozpoczęcie - Dorota Warakomska, Magdalena Milewska

     2.  Kobiety – Polki XXI wieku - Nasze prawa, nasze szanse. Nasza solidarność Dorota Warakomska

     3. Korzyści z obecności kobiet w gospodarce - Małgorzata Okońska-Zarembska

     4.  Sytuacja kobiet na lokalnym rynku pracy  - Barbara Kijewska

      - Bariery, wyzwania i dobre praktyki – Szukamy rozwiązań – dyskusja – prowadzenie – Dorota Warakomska; 

udział: m.in. Anna Fibak, Katarzyna Gruszecka-Spychała, Elżbieta Jachlewska, Barbara Kijewska, Magdalena Milewska, Urszula Zalewska

 Temat: jak pokonywać bariery, wyzwania i stereotypy. Dobre praktyki na pomorskim rynku pracy, dyskusja z przedstawicielkami władz samorządowych, instytucji rynku pracy, przedsiębiorczyń, III sektora i kobiet z inicjatywą. 

 

5. Teraz jest czas na kobiety. Nasz czas! Wykorzystajmy go, działajmy razem na rzecz naszych praw, naszych szans, naszej wolności - Podsumowanie części plenarnej 

 

13:00-13:30: PRZERWA LUNCHOWA

 

13:30-15:00: II BLOK - WARSZTATY (1 warsztat – do wyboru)

 

1. Warsztat A3  - praca nad biznesowymi wyzwaniami i własnym rozwojem na jednej kartce papieru  (Agnieszka Kasprzyk-Mączyńska)

2. Kurs na równowagę Praca-Dom (dr Magdalena Żadkowska, dr Natasza Kosakowska-Berezecka)

3. Poznaj swój styl myślenia i zobacz, jak go najlepiej wykorzystać (Marta Borkowska-Bierć)

        

15:00-15:15 PRZERWA KAWOWA (15 min.)

 

15:15-16:45: III BLOK - WARSZTATY (1 warsztat – do wyboru)

 

1. Warsztat A3  - praca nad biznesowymi wyzwaniami i własnym rozwojem na jednej kartce papieru  (Agnieszka Kasprzyk-Mączyńska)

2. Kurs na równowagę Praca-Dom (dr Magdalena Żadkowska, dr Natasza Kosakowska-Berezecka)

3. Poznaj swój styl myślenia i zobacz, jak go najlepiej wykorzystać (Marta Borkowska-Bierć)

4. Spotkanie dla uczestniczek I i II edycji programu "Wróć do pracy z LIS i PPNT"

 

16:45-17:00: PODSUMOWANIE PLENARNE, ZAKOŃCZENIE – kobiety mają głos i nie boją się go użyć! –Dorota Warakomska

 

ZAREJESTRUJ SIĘ

 

PRELEGENTKI

DOROTA WARAKOMSKA dziennikarka i publicystka, autorka reportaży, programów telewizyjnych, artykułów, doradczyni medialna, wykładowczyni, autorka m.in. książki o USA: „Droga 66”. Prezeska zarządu stowarzyszenia Kongres Kobiet oraz rzeczniczka prasowa, założycielka i członkini zarządu „Towarzystwo Dziennikarskie”. Związana z TVP w latach 1991-2006: reporterka, korespondentka w USA, prezenterka głównych programów informacyjnych: Wiadomości TVP1 i Panoramy TVP2, szefowa Panoramy i wicedyrektor TVP1. Absolwentka UW. Stypendystka National Forum Foundation oraz German Marshall Fund of the US. Stażystka w stacjach Fox oraz CNN.

 

 

MAŁGORZATA OKOŃSKA-ZAREMBA - prawniczka. Posłanka na Sejm RP III kadencji. W latach 2001-2004 Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki. Współautorka wielu ustaw i nowelizacji w prawie gospodarczym, m.in.: pakietu „Przede wszystkim przedsiębiorczość”, zmieniających prawo podatkowe, inwestycyjne, dotyczących poprawy płynności finansowej polskich firm, zwiększających pewność obrotu gospodarczego, upraszczających procedury administracyjne oraz Ustawy „O swobodzie działalności gospodarczej”. Była m.in. członkinią Rady Służby Cywilnej przy Prezesie Rady Ministrów Jerzym Buzku, Komisji Trójstronnej, Przewodniczącą Rady Nadzorczej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji na UW, bankowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie i zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim. 

 

 

MAGDALENA MILEWSKA - psycholożka, pedagożka, trenerka, coach. W latach 2012-2014 pracowniczka Biura Kongresu Kobiet w Warszawie odpowiedzialna m.in. za budowanie struktur regionalnych Kongresu. Członkini zespołu organizacyjnego IV, V i VI Kongresu Kobiet. Razem z Trójmiejską Akcją Kobiecą zorganizowała Kongres Kobiet Pomorza 2014 r. oraz warsztaty „TAK, odważę się” – będących kontynuacją dobrej energii kongresowej. 
Zainspirowana słowami Marii Skłodowskiej-Curie „Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć” - uczy, wykłada, szkoli, odkrywa nowe perspektywy, pyta i zaprasza do refleksji – nad sobą i otaczającym nas światem. Pełnomocniczka Kongresu Kobiet.

 

ANNA FIBAKWiceprezeska Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Kobiet Biznesu, skupiającego głównie właścicielki małych firm. Pomysłodawczyni i współorganizatorka cyklu spotkań „Kobieta z pasją”. Partnerka Zarządzająca w firmie doradczej Words & Co. s.c. Wcześniej przez ponad 10 lat niezależna konsultantka public relations pod szyldem Fibak PR. Z wykształcenia skandynawistka, karierę zawodową zaczynała jako dziennikarka „Dziennika Bałtyckiego”. Specjalizuje się w strategicznym kształtowaniu komunikacji firm i ich relacji z mediami. Współpracuje zarówno z korporacjami, jak i z firmami z sektora MŚP oraz ze startupami. Była współorganizatorką pierwszych pomorskich edycji Kongresu Kobiet. 

 

 

KATARZYNA GRUSZECKA-SPYCHAŁA - Zakochana w swoim mieście gdynianka. Absolwentka prawa na Uniwersytecie Gdańskim, radczyni prawna. W Gdyni odpowiada za politykę gospodarczą. Bezpośrednio nadzoruje wydziały zajmujące się rozwojem gospodarczym i wsparciem przedsiębiorców, budynkami komunalnymi, promocją, turystyką, komunikacją społeczną i sprawami społecznymi, a także gminne jednostki – Zarząd Dróg i Zieleni, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Centrum Nauki Experyment. Z up. Prezydenta Miasta wykonuje prawa i obowiązki właściciela wobec spółek, w których gmina posiada udziały. Koordynuje wdrażanie strategii rozwoju miasta. Pełni funkcję Pełnomocniczki Prezydenta Miasta Gdyni ds. Rozwoju Infrastruktury Komunikacyjnej. Koordynuje udział Gdyni w Metropolitalnym Forum Norda.

 

ELŻBIETA JACHLEWSKA - ekonomistka, magistra europeistyki, specjalistka od prawa pracy, przedsiębiorczyni. Jedna z Liderek Inicjatywy Feministycznej, Wiceprezeska Stowarzyszenia WAGA działającego na rzecz równości kobiet i mężczyzn, praw kobiet oraz zrównoważonego rozwoju, członkini nieformalnej grupy TAK -  Trójmiejska Akcja Kobieca, członkini porozumienia Kobiety dla Pomorza, koordynatorka ds. kontaktów z partiami feministycznymi w Europie z ramienia Polski, członkini Rady ds. Równego Traktowania przy prezydencie Miasta Gdańsk, Redaktorka Naczelna „Obywatelki”. Inicjatorka powstania filmów dokumentalnych „Kobieta bez przestrzeni", „Założę czerwone spodnie” oraz wydania w Polsce książki Gerarda Guegana „Polki. Podróż do wnętrza Polski".

 

 

BARBARA KIJEWSKA – doktor nauk o polityce, pracownica Instytutu Politologii Uniwersytetu Gdańskiego. Badawczo zajmuje się zagadnieniem aktywności politycznej i publicznej kobiet. Autorka publikacji naukowych i ekspertyz. Członkini Stowarzyszenia WAGA promującego równość kobiet i mężczyzn i Polskiego Klubu Ekologicznego. Autorka książki “Polityka równościowa: przestrzeń instytucjonalna” (2016).

 

 

 

URSZULA ZALEWSKA - prezeska Fundacji NADAKTYWNI, którą założyła z mamą i córką. Koordynatorka projektu „Reja Gdynia jako miejsce wspierania i sieciowania gdyńskiego III sektora”. Pomysłodawczyni powstania i współkoordynatorka nieformalnych grup „Gdyńska Reja”, Klub Kobiet Gdyni oraz Gdyńskiej Koalicji na Rzecz Zwierząt. Miłośniczka tanga argentyńskiego, rękodzieła artystycznego i kotów. Pomysłodawczyni i koordynatorka projektu „Manual Factory: dzierganie z sercem” integrującego międzypokoleniowo gdynianki na bazie wspólnej pasji. Od 2016 roku przywraca pomorskie tradycje tkackie i koordynuje działania Społecznej Pracowni Tkackiej LUCETA w Gdyni. Organizatorka Human Library – Żywa Biblioteka Gdynia.

 

WARSZTATY

 

MARTA BORKOWSKA-BIERĆ - psycholożka, menedżerka, blogerka, żona oraz matka. Bliska jest jej koncepcja efektywności osobistej, robi wszystko, żeby zrobić jak najwięcej, ale się nie narobić. Lubi pracować z ludźmi, i zajmuje się głównie tym, żeby ludzie w miejscu pracy mogli się w pełni zrealizować i mieć satysfakcję z tego co robią. Jest CanDo menedżerem we FRU.PL, pracuje też jako konsultantka biznesowa współpracując i z dużymi organizacjami i z jednoosobowymi działalnościami. Najbardziej na świecie lubi ludzi. W 2016 roku wystąpiła na TEDx Gdynia: https://www.youtube.com/watch?v=derySzPHutI&t=24s

Opis warsztatu:

Celem warsztatu jest odkrycie swojego potencjału i zaangażowanie go w działanie. Brzmi jak nowomowa, nie? Ale naprawdę właśnie to będziemy robić. Nauczymy się rozpoznawać swoje style myślenia - czyli naturalne dla każdego z nas sposoby przetwarzania informacji.  Kiedy wiemy to o sobie, możemy świadomie wykorzystywać go w różnych sytuacjach i zawodowych i prywatnych. Pomoże nam to zdefiniować, w jakich rolach zawodowych będziemy się czuły dobrze, a jakie będą od nas wymagały dużego wysiłku. A wiecie czego nie będziemy robić? Nie będziemy się uczyć jak go zmienić. Bo styl myślenia, to taki nasz zasób, więc lepiej poświęcić czas na uczenie się, jak go lepiej wykorzystać, a nie na jego zmianę.

 

AGNIESZKA KASPRZYK-MĄCZYŃSKA - Coachka certyfikowana w International Coaching Community (ICC) z ponad 2000 godzinną praktyką, głównie w coachingu przedsiębiorczości i coachingu kariery. Założycielka firm Teal Action Learning Global, JobHunter, Business Coach Agnieszka Kasprzyk oraz SCAL Stowarzyszenia Coachów. Certyfikowana konsultantka Extended DISC. Wykładowczyni coachingu kariery i coachingu grupowego (Action Learning) w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie, Katowicach, Wrocławiu, Warszawie. Członkini Rady Pracodawców SWPS Sopot. Managerka personalna z kilkunastoletnia praktyką tworzenia miękkich i twardych procesów HR. Członkini – założycielka  Izby Coachingu, Vice-Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej w latach 2009-2011. Inspiratorka wielu inicjatyw  mających na celu rozwój kompetencji coachingowych, przywódczych czy przedsiębiorczych, mi.in. Grupy Coachingowej InTandem, Action Learning Train the Trainer, oraz inwestorka/mentorka w technologie mobilne dedykowane dla branży HR (Wirtualny Rekruter). Pasjonatka edukacji przez całe życie. Członkini grupy inicjatywnej Szkoły Demokratycznej Kalejdoskop, coachka Action Learningowy Liderek i Liderów Kreatywnej Pedagogiki. Psycholożka organizacji i zarządzania UG, po studiach podyplomowych Manager Personalny Politechniki Gdańskiej, oraz MBA PAR.

Opis warsztatu:
Warsztat A3 to dwa dynamicznie zmieniające się kręgi ludzi, którzy jednocześnie pracują nad rozwiązaniem biznesowych wyzwań i własnym rozwojem. Metoda raportu A3 to m.in.:

  • sposób zarządzania w organizacji
  • narzędzie zarządzania zmianami i projektami
  • metoda prezentacji pomysłów i pracy zespołowej
  • platforma do konsultacji i coachingu
  • sposób wizualizacji projektów wdrożeniowych
  • metoda planowania jakichkolwiek zmian

Dodatkową wartością warsztatu będzie możliwość analizy tą metodą pomysłu/problemu każdej Uczestniczki, ze wsparciem poprzez konkretnie zaplanowane pytania, zadawane przez różnych współwarsztatowiczów.
Wyjdziecie ze szczegółowym planem działania oraz poczuciem twórczo i efektywnie spędzonego czasu.

 

NATASZA KOSAKOWSKA-BEREZECKA – wykładowczyni akademicka, pracuje w Zakładzie Psychologii Międzykulturowej i Psychologii Rodzaju w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Bada mechanizmy sprzyjające równości i docenianiu różnorodności. Realizuje także projekty edukacyjne , w ramach których jako doświadczona trenerka komunikacji międzykulturowej, mediatorka i konsultantka ds. różnorodności pracuje z grupami z różnych sektorów (szkolnictwo, biznes, NGO, samorządy, przedstawiciele pracowników, pomoc rozwojowa), starając się w ten sposób łączyć naukę z praktyką. Kierowała międzynarodowym konsorcjum badawczym PAR Migration Navigator (www.migrationnavigator.org) skupionego wokół kwestii równowagi praca-dom i podziale obowiązków domowych wśród polskich par w Polsce oraz polskich migrantów i migrantek w Norwegii. Autorka szeregu publikacji naukowych i popularnonaukowych, redaktorka w czasopiśmie Frontiers in Psychology oraz Health Psychology Report. Aktywna członkini International Association for Cross-Cultural Psychology. 

 

MAGDALENA ŻADKOWSKA – socjolożka, trenerka komunikacji (interpersonalnej, międzykulturowej i wewnętrznej, opartych na empatii) oraz godzenia życia zawodowego z rodzinnym, badaczka par i relacji rodzinnych na migracji, koordynatorka Erasmusa, adiunkt w Zakładzie Socjologii Życia Codziennego, Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa  Uniwersytetu Gdańskiego; liderka grupy Edukacja Wyższa Modelu Integracji Imigrantów w Gdańsku. Liderka badań socjologicznych w międzynarodowym projekcie PAR Migration Navigator (www.migrationnavigator.org) porównujących polskie pary w Polsce do polskich migrantów i migrantek w Norwegii. Autorka książki „Para w praniu. Codzienność, partnerstwo, obowiązki domowe” oraz warsztatowej metody pracy z parami „Navigator par. Kurs na równowagę praca-dom”.

 

Opis warsztatu:

„Kurs na Równowagę Praca-Dom – warsztat poświęcony będzie relacjom w parach „dwojga karier”, które mają trudności i/lub wyzwania związane z godzeniem obowiązków zawodowych i rodzinnych.

Zagadnienia: Jak zrozumieć potrzeby rodzinne i zawodowe drugiej osoby? Jak zadbać o własne? Jak przygotować się i prowadzić negocjacje domowe, by możliwy był balans?

Korzyści: Przyjrzenie się trajektorii życia współczesnej pary.

Zrozumienie mechanizmów powodujących konflikty.

Otrzymanie wskazówek do godzenia życia zawodowego z rodzinnym.

Ćwiczenie przyjęcia perspektywy drugiej osoby w związku.

Negocjowanie godzenia życia zawodowego  z rodzinnym.

 

 

Po Konferencji każda z uczestniczek Konferencji otrzyma link do strony www, gdzie umieszczone będą materiały pomocne w budowaniu dalszej kariery – merytoryczne wykłady wzmacniające ekspertek i praktyczne wskazówki dotyczące radzenia sobie na rynku pracy.

 

Tu więcej informacji o projekcie realizowanym w całej Polsce (wkrótce konferencje w kolejnych miastach)

 

Cykl konferencji „Czas na kobiety!” organizowany przez Stowarzyszenie Kongres Kobiet

 

 

Organizator - 

 

 

Współorganizator  

 

 

Partner projektu – 

 

 

Partnerzy –