Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Czas na Kobiety w Warszawie

Dodano: 26 maja 2017

 
 

Aktywna kobieta to spełniona kobieta, to wyższa jakość życia jej i rodziny. Im więcej kobiet w firmach, tym lepsza kondycja firm. Im większe zawodowe zaangażowanie kobiet, tym lepszy rozwój kraju. A tym samym – im więcej pracujących kobiet, tym lepsza gospodarcza sytuacja w kraju. To stwierdzone. A więc… aktywizujemy kobiety! Pomagamy im/Wam odnaleźć się i wzmocnić na lokalnym rynku pracy. Stowarzyszenie Kongres Kobiet – największa kobieca organizacja pozarządowa w Polsce – ruszyła z ogólnopolskim projektem skierowanym do Was – do nas, kobiet. Program realizowany jest dzięki grantowi przyznanemu przez Fundację Coca-Coli z siedzibą w Atlancie. 

KOBIETY, jeśli  jesteście aktywne zawodowo, chcecie zmienić ścieżkę kariery, potrzebujecie wzmocnienia i wiedzy na temat Waszych praw, szans i możliwości, to dla Was jest ten projekt. Jeśli chcecie założyć własne firmy, czujecie się zagrożone wykluczeniem ze względu na wiek (50+) lub jesteście matkami chcącymi wrócić na rynek pracy, to dla Was też organizujemy nasze konferencje. Dajcie sobie szansę, przeczytajcie program tej najbliższej i zarazem ostatniej, w Warszawie, i rejestrujcie się! Bo teraz jest CZAS NA KOBIETY!

 

UDZIAŁ W KONFERENCJI JEST BEZPŁATNY!

 

DATA I LOKALIZACJA KONFERENCJI:

13 czerwca 2017, wtorek, Warszawa, Pałac Kultury i Nauki, IV piętro - Sala Warszawska

 

PLAN KONFERENCJI:

9:00 - 9:45:     Kobiecy networking - Rejestracja uczestniczek

10:00 - 13:00: I BLOK – WIEDZA - WZMACNIANIE KOBIET

     1. Rozpoczęcie - Dorota Warakomska, Henryka Bochniarz, Aneta Dekowska

     2.  Kobiety – Polki XXI wieku - Nasze prawa, nasze szanse. Nasza solidarność prof. Małgorzata Fuszara

     3. Sytuacja kobiet na lokalnym rynku pracy  - Dominika Bettman

      4. Bariery, wyzwania i dobre praktyki – Szukamy rozwiązań – dyskusja – prowadzenie – Dorota Warakomska; 

udział: m.in. Joanna Dark, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Joanna Keszka, Joanna Klimas, Ewa Lisowska, Małgorzata Nowak-Niedźwiedzka, Magdalena Środa, Paul Wojciechowski

 Temat: jak pokonywać bariery, wyzwania i stereotypy. Dobre praktyki na warszawskim rynku pracy, dyskusja z przedstawicielkami władz samorządowych, instytucji rynku pracy, przedsiębiorczyń, III sektora i kobiet z inicjatywą. 

 

5. Teraz jest czas na kobiety. Nasz czas! Wykorzystajmy go, działajmy razem na rzecz naszych praw, naszych szans, naszej wolności - Podsumowanie części plenarnej 

 

13:00-13:30: PRZERWA LUNCHOWA

 

13:30-15:00: II BLOK - WARSZTATY (1 warsztat – do wyboru)

 

1. Jak Cię widzą, tak Ci... płacą - autoprezentacja  (Ewa Serwa)

2. Vademecum przedsiębiorczyni, czyli jak nie dać się wygryźć z rynku (Małgorzata Okońska-Zaremba)

3. Nie taki diabeł straszny - czyli wszystko co chciałabyś wiedzieć o Funduszach Europejskich, ale bałaś się zapytać  (Małgorzata Lelińska)

        

15:00-15:15 PRZERWA KAWOWA (15 min.)

 

15:15-16:45: III BLOK - WARSZTATY (1 warsztat – do wyboru)

 

1. Jak Cię widzą, tak Ci... płacą - autoprezentacja  (Ewa Serwa)

2. Vademecum przedsiębiorczyni, czyli jak nie dać się wygryźć z rynku (Małgorzata Okońska-Zaremba)

3. Nie taki diabeł straszny - czyli wszystko co chciałabyś wiedzieć o Funduszach Europejskich, ale bałaś się zapytać  (Małgorzata Lelińska)

 

16:45-17:00: PODSUMOWANIE PLENARNE, ZAKOŃCZENIE – kobiety mają głos i nie boją się go użyć! –Dorota Warakomska

 

 

 

PRELEGENTKI

DOROTA WARAKOMSKA dziennikarka i publicystka, autorka reportaży, programów telewizyjnych, artykułów, doradczyni medialna, wykładowczyni, autorka m.in. książki o USA: „Droga 66”. Prezeska zarządu stowarzyszenia Kongres Kobiet oraz rzeczniczka prasowa, założycielka i członkini zarządu „Towarzystwo Dziennikarskie”. Związana z TVP w latach 1991-2006: reporterka, korespondentka w USA, prezenterka głównych programów informacyjnych: Wiadomości TVP1 i Panoramy TVP2, szefowa Panoramy i wicedyrektor TVP1. Absolwentka UW. Stypendystka National Forum Foundation oraz German Marshall Fund of the US. Stażystka w stacjach Fox oraz CNN.

 

 

HENRYKA BOCHNIARZ - ekonomistka, liderka środowiska przedsiębiorców, orędowniczka zwiększenia roli kobiet w życiu publicznym i biznesie. Była ministra przemysłu i handlu w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego, współtwórczyni przemian okresu transformacji ustrojowej. W 1999 roku utworzyła Konfederację Lewiatan, która dziś jest jedną z czołowych organizacji reprezentujących przedsiębiorców w Polsce. Była wiceprzewodniczącą Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych, odegrała istotną rolę w dialogu pomiędzy rządem, pracodawcami a związkami zawodowymi. W latach 2006-2014 prezeska Boeinga na Europę Środkową i Wschodnią.

 

DOMINIKA BETTMAN - prezeska ds. finansowych, CFO, spółki Siemens Polska. Od 20 lat zarządza finansami w Siemensie. Nadzoruje wielkie projekty infrastrukturalne w energetyce i kolejnictwie. Ekonomistka, finansistka. Absolwentka Wydziału Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Advanced Management Program IESE w Barcelonie. Działa na rzecz etyki i społecznej odpowiedzialności biznesu oraz różnorodności, w tym zwiększenia udziału młodych w działaniu przedsiębiorstw i w życiu publicznym oraz aktywności kobiet w gospodarce. Zainteresowania: zarządzanie firmą i finansami, odpowiedzialne przywództwo, globalne trendy, nowoczesne technologie. Reprezentuje Siemensa w Konfederacji Lewiatan. Członkini Konwentu Doradców Politechniki Warszawskiej. Wchodzi w skład jury Nagrody Naukowej Siemensa.  Wiceprezeska Stowarzyszenia Kongres Kobiet. Występuje z wykładami poświęconymi zrównoważonemu rozwojowi i etyce w biznesie. W 2014r. wyróżniona w konkursie Sukces pisany szminką w kategorii Korporacja.

 

JOANNA DARK - piosenkarka i aktorka. Ukończyła studia na wydziale pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego i podyplomowe na Uniwersytecie SWPS z Kształcenia Głosu i Mowy. Wystąpiła w 500 spektaklach w słynnym brodwayowskim składzie musicalu METRO. Po nowojorskiej premierze NEW YORK NEWSDAY pisał o “pięknej, wysokiej blondynce śpiewającej słodko i zmysłowo jak barytonowy saksofon”. Po powrocie z Ameryki opuściła “Metro” i wkroczyła  w świat mody. Współpracowała z najsłynniejszymi jej postaciami – Grażyną Hasse, Barbarą Hoff i Jerzym Antkowiakiem. Podczas jego pokazów śpiewała piosenki Marleny Dietriech. Płyty: Nie bój się latania (1995), Dark Night (2005), Bar Nostalgia (2009). Piosenki filmowe: “Krąg życia” (Król Lew), “Senna jak lawina” (To ja złodziej), “Przytul mnie” (Marzenia do spełnienia).

 

MAŁGORZATA FUSZARA - socjolożka, prawniczka, współtwórczyni Gender Studies przy Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i dyrektorka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych. Ekspertka Rady Europy ds. wprowadzania równości płci do głównego nurtu działań politycznych i społecznych. Członkini zarządu Kongresu Kobiet. Autorka wielu artykułów poświęconych udziałowi kobiet w polityce. Autorka książki Kobiety w polityce (Wydawnictwo Trio, Warszawa 2006), pod jej redakcją ukazały się m.in.: Nowi mężczyźni? Zmieniające się modele męskości we współczesnej Polsce (Wydawnictwo Trio, Warszawa 2008), Kobiety, wybory, polityka (Instytut Spraw Publicznych, Warszawa 2013). W ostatnich latach pełniła urząd Pełnomocniczki Rządu ds. Równego Traktowania.

 

 

HANNA GRONKIEWICZ-WALTZ - W 1975 r. ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. W tym samym roku podjęła pracę jako pracownik naukowy UW. W 1981 r. uzyskała tytuł doktora nauk prawnych, a w 1993 r. otrzymała tytuł doktora habilitowanego. Od 6 marca 1992 r. do 31 grudnia 2000 r. była prezeską Narodowego Banku Polskiego. W czasie pełnienia funkcji prezeski NBP, uporządkowała system bankowy oraz przeprowadziła denominację złotego oraz upłynnienie kursu złotego. W latach 2001-2005 była wiceprezeską Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Od września 2005 r. była posłanką na Sejm RP oraz przewodniczącą Komisji Skarbu Państwa. W 2006 r. została wybrana na stanowisko Prezydenta m.st. Warszawy i pełni tę funkcję do dzisiaj. W latach 2012-2014 pełniła funkcję przewodniczącej EUROCITIES. 12 listopada 2013 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał jej tytuł naukowy profesora nauk prawnych.

 

JOANNA KESZKA -dziennikarka i redaktorka. Ekspertka w dziedzinie kobiecej seksualności, promuje kobiecą perspektywę w polskich rozmowach na temat seksu. Pisarka scenariuszy erotycznych i nieustraszona testerka wibratorów, redaktorka naczelna www.Barbarella.pl - „Najseksowniejszy portal dla kobiet i dla par”, prowadzi pierwszy w Polsce butik z gadżetami erotycznymi dla kobiet i dla par www.LoveStore.Barbarella.pl. Autorka najodważniejszej polskiej książki o seksie pt. „Grzeczna to już byłam czyli kobiecy przewodnik po seksie”. Twórczyni ogólnopolskiej akcji „Cała Polska ćwiczy mięśnie Kegla”. Obecnie organizuje Podziemie Erotyczne Kobiet.

JOANNA KLIMAS - z zawodu psycholog; od 1995 roku realizuje swą największą pasję, jaką jest projektowanie ubrań. Wyjątkowa postać wśród polskich projektantów mody, pierwsza dama minimalizmu, twórczyni marki JoannaKlimas. Projektantka, która od lat konsekwentnie i świadomie dąży do tego, aby moda w Polsce była uważana za pełnoprawną część kultury. Intensywnie oddana sprawom kobiet, nie tylko tym, związanym z modą. Dwukrotnie została uhonorowana nagrodą ELLE STYLE AWARDS. Magazyn „Home&Market” uznał projektantkę za jedną z 50 najbardziej wpływowych kobiet sztuki i biznesu.

 

EWA LISOWSKA - profesora SGH, dr hab. nauk ekonomicznych, pracuje w Instytucie Międzynarodowego Zarządzania i Marketingu. Zainteresowania naukowe: przedsiębiorczość kobiet, kobiety w zarządzaniu i na rynku pracy, równe traktowanie w miejscu pracy. Wykłada zagadnienia związane z równością i różnorodnością. Jedna z założycielek Międzynarodowego Forum Kobiet - stowarzyszenia kobiet nauki i biznesu przy SGH; jego prezeska w latach 1993-2006. Redaguje czasopismo „Kobieta i Biznes” ukazujące się od 1993 r. w polskiej i angielskiej wersji językowej. Autorka książek Kobiecy styl zarządzania (2009) i Równouprawnienie kobiet i mężczyzn w społeczeństwie (2010).

 

 

 

 

 

MAŁGORZATA NOWAK-NIEDŹWIEDZKA - Z wykształcenia mgr inż. Elektronik-informatyk, absolwentka Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Od ponad 25 lat współudziałowczyni i vice prezeska w firmie Poldent sp. z o.o. zajmującej się produkcją i dystrybucją w Polsce i na całym świecie instrumentów i materiałów dentystycznych oraz organizacją specjalistycznych szkoleń dla lekarzy. Od ponad 10 lat współudziałowczyni i prezeska firmy IDF sp. z o.o organizującej krajowe i zagraniczne specjalistyczne szkolenia dla lekarzy i nie tylko, a od ponad 5 lat współzałożycielka i prezeska Fundacji do walki z nowotworem jamy ustnej „Z uśmiechem przez życie”, prowadzącej kampanie dotyczące mało znanego w Polsce problemu jakim jest rak jamy ustnej. Członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet.

MAGDALENA ŚRODA - Założycielka Kongresu Kobiet, członkini Gabinetu Cieni i Rady Programowej Kongresu. Profesorka UW. dr hab., pracuje w Zakładzie Etyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się historią idei etycznych, etyką stosowaną, filozofią polityczną i problematyką gender. Jest autorką wielu publikacji z zakresu filozofii politycznej i moralnej oraz książek m.in: „Idea godności w historii i etyce” (1993), „Indywidualizm i jego krytycy. Współczesne spory między liberałami, komunitarianami i feministkami na temat podmiotu, wspólnoty i płci” (2003), „Kobiety i władza” (2009), „Etyka dla myślących” (2010), „Mała książeczka o tolerancji” (2010). W rządzie Marka Belki pełniła funkcję ministry Pełnomocniczki Rządu ds. Równego statusu Kobiet i Mężczyzn. Zajmuje się działalnością publicystyczną, jest felietonistką „Gazety Wyborczej” i tygodnika „Wprost”. 

PAUL WOJCIECHOWSKI - Ambasador Australii w Polsce, z akredytacją na Czechy oraz Litwę. Do Polski przybył 13 stycznia. Wcześniej kierował programem rządowej dyplomacji gospodarczej w Canberrze. Służył także w Korei Południowej (1995-98), Indonezji (2001-2004) i Belgii/UE (2007-2010).

 
 
 

 

 

WARSZTATY

MAŁGORZATA LELIŃSKA - Absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, magister ekonomii, Podyplomowego Studium Pedagogicznego w Szkole Głównej Handlowej, studiowała Gender Studies na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2006 r. pracuje w Konfederacji Lewiatan, jest Zastępczynią Dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich. Reprezentantka środowiska przedsiębiorców w ciałach i grupach roboczych w latach 2007-2013 oraz 2014-2020 (m.in.: Komitet Monitorujący PO Kapitał Ludzki, Prekomitet PO Wiedza Edukacja Rozwój, Grupa robocza ds. zatrudnienia i integracji społecznej przy KM PO KL, Grupa robocza ds. adaptacyjności i transferu wiedzy przy KM PO KL, Grupa robocza ds. realizacji zasady równych szans kobiet i mężczyzn w PO KL, Komitet Monitorujący PO Pomoc Techniczna). Specjalizuje się w tematyce wsparcia z Europejskiego Funduszu Społecznego. Odpowiada za monitorowanie i opiniowanie systemu wdrażania EFS, w szczególności w zakresie wsparcia przedsiębiorców, finansowania rozwoju zasobów ludzkich.

MAŁGORZATA OKOŃSKA-ZAREMBA - prawniczka. Posłanka na Sejm RP III kadencji. W latach 2001-2004 Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki. Współautorka wielu ustaw i nowelizacji w prawie gospodarczym, m.in.: pakietu „Przede wszystkim przedsiębiorczość”, zmieniających prawo podatkowe, inwestycyjne, dotyczących poprawy płynności finansowej polskich firm, zwiększających pewność obrotu gospodarczego, upraszczających procedury administracyjne oraz Ustawy „O swobodzie działalności gospodarczej”. Była m.in. członkinią Rady Służby Cywilnej przy Prezesie Rady Ministrów Jerzym Buzku, Komisji Trójstronnej, Przewodniczącą Rady Nadzorczej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji na UW, bankowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie i zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim. 

EWA SERWA - aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa. Ukończyła PWST w Krakowie. Od lat związana z teatrem, filmem, telewizją, radiem, dubbingiem i estradą. Grała w stołecznych teatrach - Narodowym, Polskim, Na Woli, Komedii, w Teatrze Telewizji. Widzowie znają ją również z seriali telewizyjnych, m. in. z serialu „Dom” (Ula Siekierko), „Klan” (Matylda), „Na Wspólnej” (matka Magdy) oraz „Na dobre i na złe” (Pielęgniarka Oddziałowa Barbara Wasiak). Od wielu lat prowadzi autorskie warsztaty „Sztuka Autoprezentacji z wykorzystaniem technik aktorskich”.

 

 

 

Po Konferencji każda z uczestniczek Konferencji otrzyma link do strony www, gdzie umieszczone będą materiały pomocne w budowaniu dalszej kariery – merytoryczne wykłady wzmacniające ekspertek i praktyczne wskazówki dotyczące radzenia sobie na rynku pracy.

 

Tu więcej informacji o projekcie realizowanym w całej Polsce

 

Cykl konferencji „Czas na kobiety!” organizowany przez Stowarzyszenie Kongres Kobiet

 

 

Organizator –    

 

 

Partner projektu –   

 

Partner konferencji –