Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Jak już kobiety zdecydują się kandydować to bardzo wiele z nich wygrywa!

Dodano: 9 października 2014

prof. Joanna Regulska

- Kobiety to bardzo dobre menadżerki. Nie wchodzą w konflikty i budują konsensus. Jak już zdecydują się kandydować, to bardzo często wygrywają – przekonuje Joanna Regulska, profesor Uniwersytetu Rutgers’a (USA) i wiceprezydent do spraw międzynarodowych na tym Uniwersytecie.

Po 25 latach budowania nowej, samorządnej Polski można pokusić się na podsumowania. - Reforma samorządowa oddolnie zmieniła ustrój państwa, wprowadziła wolne, demokratyczne wybory na poziomie lokalnym. Także nową strukturę instytucjonalną na poziomie lokalnym. Dała samorządom prawa własności i pieniądze, choć niewystarczające – mówi Regulska. I dodaje. - Dla kobiet stworzyła nowe przestrzenie polityczne, możliwość zaangażowania się w życiu publicznym.

Zmiana priorytetów
Jak przypomina prof. Regulska, w pierwszych latach funkcjonowania nowych samorządów mówiło się głównie o kanalizacji, drogach. - Dzisiaj rozmawialiśmy już o sprawach społecznych np. jak budować więzi lokalne. Sfera społeczna jest dużo trudniejsza. Dużo łatwiej jest zrobić drogę, niż zmienić podejście ludzi, czy wyeliminować stereotypy i uprzedzenia. To wymaga czasu – mówi profesor.

Zdaniem prof. Regulskiej w samorządach powinno być więcej kobiet. Ale przestrzega, by panie startując nie stawiały tylko na sprawy społeczne. –  Bo w ten sposób zwiększamy stereotypy o kobietach. A chodzi nie tylko o szkolnictwo, czy żłobki. Kobiety mają wiele sukcesów w dziedzinie ekonomii, infrastruktury, czy przedsiębiorczości. Kobiety mają inny styl menadżerski, inny styl zarządzania.

- Jak już kobiety zdecydują się kandydować to bardzo wiele z nich wygrywa – zaznacza.

Rozmowę przeprowadziła Marzena Chińcz, red. naczelna Femki

 

Portal samorządowy

Wywiadem z prof. Joanną Regulską rozpoczynamy prezentację materiałów ze studia telewizyjnego w Centrum Samorządowym VI Kongresu Kobiet. Materiały przygotowywaliśmy wspólnie z portalem samorządowym Infoonas.pl