Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Konferencja: Kobiety w polityce i w życiu społecznym

Dodano: 17 stycznia 2019

W stulecie pierwszych w Polsce wyborów przeprowadzonych „bez różnicy płci” Kongres Kobiet i Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego zorganizował konferencje: Kobiety w polityce i w życiu społecznym.
 

Otrzymuje się tylko te prawa, które się bierze. Bierze prawa ten, co ma po temu siłę. Siła mierzy się odwagą i wytrwałością. Odwagę i wytrwałość daje zbudzona samowiedza istoty, której dzieje się krzywda i która za wolność swoją staje do walki. – Maria Turzyma


26 stycznia 2019 roku minęło 100 lat od daty pierwszych wyborów, w których kobiety i mężczyźni w odrodzonej Polsce po raz pierwszy wzięły i wzięli udział „bez różnicy płci”. Czy prawa te, jak mówiono przez dziesięciolecia kobiety „dostały” czy raczej „wywalczyły”? Jak z nich korzystały i jak korzystamy z nich w dzisiejszej Polsce? – nad tym dyskutowałyśmy podczas konferencji 26 stycznia 2019 roku, a więc w setną rocznicę tamtych historycznych wydarzeń.
 

         
 

Program konferencji:
9.30     rejestracja

 

10.00    Część I

  • dr Dobrochna Kałwa, Instytut Historyczny, Uniwersytet Warszawski - Droga do uzyskania praw wyborczych „bez różnicy płci” 
  • dr. Małgorzata Tkacz-Janik, Regionalny Instytut Kultury w Katowicach - Marszałek Janina Omańkowska, czyli mistyka polskości. Rzecz o pierwszej w historii Europy marszałkini - seniorce sejmu regionalnego (Sejm Śląski 1922-1939)
  • dr. Magdalena Grabowska, Instytut Filozofii i Socjologii PAN - Ciągłość i zerwanie. Podmiotowość ruchów na rzecz równości kobiet w Polsce przed i po 1989 r.
  • prof. dr hab. Małgorzata Fuszara, Instytut Stosowanych Nauk Społecznych, Uniwersytet Warszawski - Kobiety we współczesnej polskiej polityce

Pytania i dyskusja
 

11.40-12.00    przerwa
 

12.00    Część II.

  • Jolanta Prochowicz, Instytut Filozofii, Uniwersytet Warszawski - "Ja, obywatelka" przemiany rozumienia sfery publicznej w XX wieku a prawa kobiet.
  • dr Marta Rawłuszko, Instytut Stosowanych Nauk Społecznych, Uniwersytet Warszawski, Fundusz Feministyczny: Pierwszy rok działania Funduszu Feministycznego - wokół ruchu, aktywizmu i intersekcjonalnego feminizmu.
  • Katarzyna Rakowska, Instytut Socjologii, Uniwersytet Warszawski - Czy kobiety mogą strajkować? Prawo do strajku a protesty kobiet i rodziców osób niepełnosprawnych?
  • Natalia Broniarczyk, Instytut Stosowanych Nauk Społecznych, Uniwersytet Warszawski - Aborcja w naszych rękach - kobiety pomagające kobietom w dostępie do aborcji.

Pytania i dyskusja


13.30 – Uroczyste zakończenie