Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Kongresowe Spotkania z Herstorią. Spotkania VII-IX

Dodano: 7 listopada 2018

Kongresowe Spotkania z Herstorią
(Objazdowa Akademia Herstoryczna)
Spotkania VII-IX


BYTOM-OTWOCK-GDAŃSK

Projekt przygotowany z okazji Roku Praw Kobiet, który decyzją Sejmu RP obchodzimy w całej Polsce w 2018 roku. Cykl stanowi także fragment obchodów Stulecia Praw Kobiet zainicjowany przez Stowarzyszenie Kongres Kobiet jako forma uczczenia walki Polek o prawa wyborcze. Spotkania, warsztaty, spacery, debaty odbędą się w 10 miastach rozsianych po Polsce.

Wybór zmierzał do stworzenia oryginalnej mapy herstorycznej i minikanonu wiedzy o historii Polek. Projekt zasadza się na wskazaniu miejsc niemal nieznanych w kontekście herstorycznym, a jednocześnie budujących nieoczywistą mapę wydarzeń ważnych z punktu widzenia historii kobiet w Polsce w okresie od powstania listopadowego po rok 1918. 

Za każdym tematem kryje się coś szczególnego. Wyjątkowe wydarzenia i konkretne bohaterki, heroiny polskiej herstorii. Wybrane miejsca, tematy i bohaterki splatają się w fascynującą opowieść. Mało znaną, nieobecną w narracjach historycznych lub po prostu nieumiejętnie problematyzowaną. Od niedocenionej, kultowej czarnej biżuterii "Czarnych Sukienek" z czasów powstania styczniowego, przez pierwszą kobiecą kampanię wyborczą do Sejmu Galicyjskiego w 1908 roku; i dalej, przez pierwszą kwotę dla kobiet z października 1918 roku zarządzoną wewnątrz Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, przez solidarność pierwszych posłanek Sejmu Ustawodawczego (1919-1922) budzącą zazdrość do dzisiaj, po pierwszą w historii świata marszałkinię-seniorkę Sejmu Regionalnego, która otworzyła jego obrady w 1922 roku w Katowicach. I na tym nie koniec, projekt pochyla się również nad naukowczyniami, działaczkami narodowymi, nauczycielkami i animatorkami życia społecznego. Nad bezimiennymi siłaczkami, których patriotyzm był bezsporny, ale nie został obdarzony wystarczającą rangą, abyśmy się go uczyli w szkołach, znali, rozumieli i dzięki temu tworzyli prawdziwie demokratyczne społeczeństwo, które współtworzą razem kobiety i mężczyźni.

Czas projektu: od 21 września do 20 listopada 2018 roku. 
Dotychczas odbyły się następujące spotkania: 
I. 04.10 Łomża: „Maria Moczydłowska – posłanka z Łomży” (Solidarność „posełek”)
II. 12-13.10 Wąchock: „Czarna Biżuteria Czarnych Sukienek” (Żałoba jako bunt, opór, mistyka)
III. 15-16.10 Gniezno: „Gniezno. Tu powstała Polska. Bez kobiet?” (Nauka nie jest dla kobiet?)
IV. 17-18.10 Wąbrzeźno – Srebrniki – Feliksów: „Działaczki narodowe, czyli nikt?” (Płeć patriotyzmu?)
V. 27-28.10 Zakopane: „Zakopane. Miasto kobiet?” (Nieoczywiste herstorie miast)
VI. 4.11 Żarnowiec: „Ja kułam pioruny, a ona nimi miotała” (Kobiece nieposłuszeństwo i tabu)

Przed nami jeszcze 4 spotkania, w tym wpisie promujemy trzy najbliższe:
BYTOM-OTWOCK-GDAŃSK


07.11 Bytom, „Praca kobiet nigdy się nie kończy” (Ja? Nic przecież takiego nie zrobiłam). 

W tym dniu obędzie się spotkanie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu w ramach finisażu wystawy pt.: "100x100" zorganizowanej z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, gdzie wystawiana jest między innymi niezwykła pod wieloma względami, szczególnie zaś w perspektywie historii kobiet „Księga pamiątkowa pracy społeczno-narodowej kobiet na Śląsku w latach od r. 1880 do r. 1922” . Pozycja naprawdę wyjątkowa. Rodzaj oprawionego w skórę "segregatora" z wpiętymi życiorysami, niekiedy pisanymi ręcznie, kilkudziesięciu aktywnych kobiet, Ślązaczek i Polek sprzed 100 laty. Biały kruk. Inicjatorkami księgi były znane na Górnym Śląsku, z działalności społecznej i propolskiej, działaczki Olga Zarzycka-Ręgorowiczowa i Stefania Kaszat-Ekiertowa, a powodem otwarcie w Poznaniu w 1929 r. słynnej Powszechnej Wystawy Krajowej, na której właśnie ta Księga została pokazana. 
Wiele bohaterek, których biogramy tam się znalazły opisując swoje życie, podkreślało, że nie zrobiły nic szczególnego, wartego pamięci. Historia pokazuje jednak co innego, spróbujemy pochylić się nad ich dziełem, pokazać je w szerszym kontekście postaw i strategii kobiecego działania wczoraj i dziś. Więcej: 
https://www.facebook.com/events/248751095999545/ 
Zapraszamy, wstęp wolny

8.11 Otwock: „Pionierki z Otwocka. Siostry Marii Skłodowskiej i inne siłaczki”. 

Ewa Pietraszek i Marzena Czuba (Stowarzyszenie Chodź nad Świder) pokażą nam Otwock w herstorycznej perspektywie. Spacer z udziałem autorki projektu będzie próbą przełamania niepamięci o otwockich bohaterkach, wpisaniu ich w szerszy kontekst projektu, wspólnego stworzenia zapisu spaceru oraz jego multiplikacji.
zapraszamy: start 12.30 ze stacji PKP w Otwocku, czas trwania 1,5h.

10.11 Gdańsk: „Herstoria jest nam potrzebna właśnie teraz!” 

Motto „(…) Lękam się kobiet! Ten szatański naród zawsze działał przez nie (…).” - wykład podsumowujący podczas Wielkiej Gali 100-lecia praw wyborczych kobiet, na którą zapraszają Stowarzyszenie Kongres Kobiet, Miasto Gdańsk i Europejskie Centrum Solidarności. 10 listopada, Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk, początek godzina 16.40

Ostanie spotkanie cyklu (tbc) odbędzie się 16.11, w Brennej pt.: "Bez kobiet, to się nie uda” w Beskidzkim Domu Zielin „Przytulia”, miejscu wyjątkowym na mapie kulturalnej Śląska Cieszyńskiego. Spotkanie zostanie zapowiedziane w osobnym wydarzeniu. 

Spotkania projektowe odbywają się w muzeach, bibliotekach, izbach pamięci, lokalnych siedzibach stowarzyszeń. Każdemu spotkaniu, wykładowi, spacerowi towarzyszy ulotka w formie pocztówki przedstawiająca nigdy wcześniej niepublikowany kompletny poczet Posłanek Sejmu Ustawodawczego 1919-1922. Kongres Kobiet w ten sposób symbolicznie upamiętnia zapomniane bohaterki polskiej historii, o których zbyt mało dowiadujemy się z podręczników historii. Projekt pocztówki: Marta Frej.

Projekt odbywa się przy wsparciu: ODHIR Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) w Polsce, Stowarzyszenia Kongres Kobiet, Fundacji im. Heinricha Boella, Przedstawicielstwo w Polsce. 

Patronat/matronat medialny: Wysokie Obcasy oraz Onet Kobieta. 

Autorką pomysłu jest dr Małgorzata Tkacz-Janik, pełnomocniczka Kongresu ds.obchodów stulecia praw kobiet.