Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Kongresowe spotkania z Herstorią. Spotkanie II Wąchock

Dodano: 12 października 2018

„Kongresowe Spotkania z Herstorią” odbywają się z okazji Roku Praw Kobiet ogłoszonego w 2017 roku przez Sejm Rzeczpospolitej. Realizowane są w ramach obchodów Stulecia Praw Kobiet zainicjowanego przez Stowarzyszenie Kongres Kobiet przy wsparciu:  Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) oraz Fundacji imHeinricha Bölla. Medialnie cykl spotkań wspierają: Wysokie Obcasy (dodatek Gazety Wyborczej skierowany do kobiet) oraz Onet - Kobieta.

Spotkania odbywać się będą w miejscach herstoryczne nieoczywistych, które na pierwszy rzut oka nie kojarzą się z wielką historią, a tym bardziej ze śladem udziału w niej kobiet. Spotkania odbędą się m.in. w Łomży, Wąchocku, Wąbrzeźnie, Żarnowcu, Bytomiu, Sulejówku, Otwocku, Gnieźnie i w Zakopanem. 

Więcej informacji znajdziesz na HERSTORIADA

DRUGIE SPOTKANIE - 13 października, Wąchock

Czarna biżuteria Czarnych Sukienek.
Spotkanie II w ramach Kongresowych Spotkań z Herstorią
13 października, Wąchock, Muzeum Pamięci Walki o Niepodległość Narodu.
Rozmowa z Cystersami/rozmowy z mieszkańcami.

Muzeum w Wąchocku zajmuje duże pomieszczenie tuż przy klasztornej furcie cysterskiego opactwa w Wąchocku. Wąchock przyciąga turystów przede wszystkim ze względu na unikatowy w skali kraju zespół klasztorny, który pochodzi z przełomu XII i XIII wieku. Ponad 20 lat temu w klasztornych murach powstało Muzeum Pamięci Walki o Niepodległość Narodu. Rozłożone w gablotach eksponaty dotyczą także historii kobiet. Celem spotkania z Cystersami jest rewitalizacja zainteresowania tematem Czarnej Biżuterii w kontekście Stulecia Praw Kobiet. Wiele „Czarnych Sukienek” było też aktywnymi działaczkami ruchu kobiecego, były wśród nich nieznane szeroko Matki Niepodległości.CZARNA BIŻUTERIA CZARNYCH SUKIENEK
Z powstańcami powstania listopadowego oraz styczniowego, którzy często trafiali na zsyłkę, solidaryzowały się kobiety. Kobiety powstania 1863 r.: matki, żony i córki, to z pewnością niedocenione „Matki Niepodległości”, pozostawiły niezliczone przykłady heroizmu i służby Polsce. 
Nosiły ww. „czarną biżuterię” jako znak żałoby. Te ozdoby to były m.in. łańcuchy, małe kłódki, bransolety w formie kajdan, broszki przedstawiające orła w koronie, pierścionki wykonane nie z cennych kruszców, ale z żelaza – oczywiście wszystko w czarnym kolorze.

Trochę herstorii: warszawski oberpolicmajster generał- major Leon Lewszyn postanowił w połowie października 1863 r. ostatecznie rozprawić się z czarnymi kreacjami kobiet noszonymi na znak żałoby narodowej od niemal trzech lat. W wydanym przez siebie ukazie napisał, że jeżeli panie „bez różnicy stanu, powołania i wieku” pokażą się w stroju żałobnym, będą natychmiast odstawione do cyrkułu, skąd zwolnione zostaną dopiero po zapłaceniu kary. Rosyjska policja nie mogła od miesięcy wytropić członków Rządu Narodowego, ale w walce z czarnymi sukniami okazała się niezwykle skrupulatna. Kobiety idące pieszo miały płacić 10 rubli, jadące w wynajętych powozach – 15 rubli, a ich właściciele, stangreci, konduktorzy – 10 rubli za każdą wiezioną pasażerkę w czerni. Te podróżujące we własnych powozach uiszczały 100 rubli. Jeżeli nie mogły zapłacić tych kar, czekał je areszt, konfiskata powozów i koni. Pojawienie się w żałobie usprawiedliwiała jedynie śmierć najbliższej osoby, ale poświadczający ten fakt dokument musiała wystawić policja i trzeba było zawsze nosić go ze sobą.

Na pamięć i uwagę zasługuje Emilia Sczaniecka, zwana ”Czarną sukienką”, bo po zakończeniu powstania listopadowego nie zmieniła żałobnego stroju przez 66 lat, do końca życia. Nazywano ją także „samarytanką trzech powstań”, bo przez kilkadziesiąt lat pomagała leczyć, pielęgnować i zaopatrywać powstańców. Współdziałała m.in. z Towarzystwem Dobroczynności Patriotycznej Kobiet.

Przypomnienie walki i dróg dochodzenia kobiet do praw obywatelskich ma posłużyć nam tu i teraz. Wywalczony 100 lat temu przez Polki i Europejki dostęp do praw obywatelskich, najprościej mówiąc, oznacza odpowiedzialność oraz stałą konieczność utrzymania tych praw i ich nieustannego rozwoju. Europa jest naszym domem, a wolność i prawa obywatelskie to wielki dar i spuścizna, które zawdzięczamy niezłomnym i heroicznym Polkom oraz obywatelkom wielu innych narodów. Wciąż idziemy po swoje prawa!
W razie zainteresowania tematyką, prosimy o kontakt z panią Małgorzatą Tkacz-Janik 609 677 874.