Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Kongresowe Spotkania z Herstorią. Spotkanie X

Dodano: 14 listopada 2018

KONGRESOWE SPOTKANIA Z HERSTORIĄ
SPOTKANIE X


 

DZIESIĄTE SPOTKANIE - 16 listopada, godz. 17.30, Brenna

BESKIDZKI DOM ZIELIN "PRZYTULIA", ul. Wyzwolenia 69 (Wstęp wolny)
Spotkanie pt.: „BRENNA. BEZ KOBIET TO SIĘ NIE UDA!” 

Brenna, a szerzej ziemia cieszyńska, wydaje się ważnym fragmentem herstorycznej mapy Polski. Inspiruje do podjęcia badań i dyskusji nie tylko działalność niezwykłych na skalę ogólnopolską i europejską kobiet w Radzie Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, ale także działalność kobiet w samej Brennej zarówno wczoraj, jak i dziś.
Bardzo prawdopodobne jest, że w dzisiejszym Beskidzkim Domu Zielin „Przytulia” (dawniej Dom Katolicko-Ludowy im. Józefa Londzina) w latach 20. XX w., gdy był siedzibą Towarzystw Katolickich, najczęściej pracowały tam społecznie i gościły właśnie kobiety. Spróbujemy podczas spotkania w „Przytulii” złożyć w jeden obraz szeroki kontekst uzyskania przez Polki praw wyborczych sto lat temu z lokalną pamięcią o różnych kobietach „z tela”. Zapraszamy!

Partner spotkania: Beskidzki Dom Zielin „Przytulia”.

 

Kongresowe spotkania z herstorią (Objazdowa Akademia Herstoryczna)
Projekt został przygotowany z okazji Roku Praw Kobiet, który decyzją Sejmu Rzeczpospolitej obchodzimy w całej Polsce w 2018 roku.  Jest on także częścią obchodów w całorocznym programie pt.: „Stulecie Praw Kobiet” zainicjowanym przez Stowarzyszenie Kongres Kobiet jako forma uczczenia walki Polek o prawa wyborcze.  
Projekt obejmuje performatywne spotkania z herstorią: wykłady, dyskusje, warsztaty, akcje uliczne (i inne formy ingerencji i dialogu w sferze publicznej) w wybranych dziesięciu  miejscowościach rozsianych po Polsce. Wybór polegał na wskazaniu  miejsc mało znanych i nieoczywistych w kontekście herstorycznym. 

KALENDARIUM CZASOPRZESTRZENNE PROJEKTU:
04.10 Łomża: „Maria Moczydłowska – posłanka z Łomży” (Solidarność posełek)
12-13.10 Wąchock: „Czarna Biżuteria Czarnych Sukienek” (Żałoba jako bunt, opór, mistyka)
15-16.10 Gniezno: „Gniezno. Tu powstała Polska. Bez kobiet?” (Nauka nie jest dla kobiet)
17-18.10 Wąbrzeźno – Srebrniki: „Działaczki narodowa, czyli nikt?” (Płeć patriotyzmu)
27-28.10 Zakopane: „Zakopane. Miasto kobiet?” (Nieoczywiste herstorie miast)
3-4.11 Żarnowiec: „Ja kułam pioruny, a ona nimi miotała” (Kobiece nieposłuszeństwo)
8.11. 18 Otwock: „Pionierki z Otwocka. Siostry Marii Skłodowskiej i inne siłaczki”.  (Szafy kobiet)

07.11 Bytom: „Praca kobiet nigdy się nie kończy” (Ja? Nic przecież takiego nie zrobiłam)

10.11 Gdańsk: „Herstoria jest nam potrzebna właśnie teraz!” (Motto: (…) Lękam się kobiet! Ten szatański naród zawsze działał przez nie (…).” 
16.11 Brenna „Bez kobiet, to się nie uda” (Pierwsza kwota na listach wyborczych, 1918 – kobiety w Radzie Narodowej Księstwa Cieszyńskiego i „zwykłe” mieszkanki  ziemi cieszyńskiej 100 lat temu)

Spotkania odbywają się w muzeach, bibliotekach, izbach pamięci, lokalnych siedzibach stowarzyszeń itp., w ww. miejscowościach. Każdemu wykładowi towarzyszy ulotka przedstawiająca nigdy wcześniej niepublikowany kompletny poczet Posłanek Sejmu Ustawodawczego 1919-1922.  W ten sposób Kongres Kobiet poprzez wizerunek pierwszych polskich posłanek symbolicznie upamiętnia zapomniane bohaterki polskiej historii, o których zbyt mało dowiadujemy się z podręczników historii. Pocztówka została wydana przy wsparciu Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) w Polsce. Projekt pocztówki: Marta Frej.

 

Projekt finansowany jest przez ODIHR, czyli Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka. Jest to instytucja OBWE zajmująca się ochroną praw człowieka, która w Polsce jest reprezentowana przez biuro w Warszawie, stworzone w 1990 roku na podstawie Karty Paryskiej pod nazwą "Biuro Wolnych Wyborów". Projekt finansowany jest także przez Fundację Heinricha Boella, przedstawicielstwo w Polsce, realizowane przez Stowarzyszenie Kongres Kobiet przy medialnym wsparciu "Wysokich Obcasów".

Projekt jest podzielony na dwa etapy. W pierwszym obejmuje wykłady i wizyty studyjne.
W drugim, dopiero projektowanym, wystawę i publikację, które zostaną zrealizowane w przyszłym roku (kolejnych latach) na podstawie materiałów zebranych w trakcie trwania pierwszej części projektu.

Autorka projektu, dr Małgorzata Tkacz-Janik jest m.in. współautorką (z profesor Magdaleną Środą) broszury o historii Polek napisanej przewrotnie z punktu widzenia wyłącznie wydarzeń dotyczących kobiet. Broszura jest dostępna w pdf: https://kongreskobiet.pl/pl-PL/text/inicjatywy/100-lecie_praw_kobiet/chcemy_calego_zycia