Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Loading

Książki na prezenty? Bardzo polecamy!

Dodano: 5 grudnia 2017

Wkrótce święta. Jeśli jeszcze nie macie prezentów pod choinkę, to polecamy świetne książki o tematyce kobiecej, feministycznej, równościowej i prodemokratycznej – pozycje do bibliotek ambitnych kobiety, mądrych mężczyzn.

 

Na początek czytamy i polecamy jedno z najważniejszych dzieł feminizmu: „Druga płeć” Simone de Beauvoir.

Nie ukrywamy – to prawdziwy traktat o sytuacji kobiet i o doświadczeniu bycia kobietą, to książka obszerne, trudna, wymagająca, ale jakże ciekawa. Napisana w 1949 roku, wcale - niestety - nie straciła na swojej aktualności.

Simone de Beauvoir pisze o tym, że to mężczyźni rządzą światem i dlatego świat został fałszywie zbudowany na prawach mężczyzn, a męski punkt widzenia funkcjonuje wciąż jako dominujący. Pisze też o tym, że kobiety są traktowane podrzędnie w wielu dziedzinach życia społecznego. Dzieje się tak dlatego, że to kobiety częściej poświęcają się rodzinie, dzieciom i są ofiarami nierównego podziału obowiązków domowych, co z kolei znacznie ogranicza ich wolność i możliwości uczestnictwa w życiu ekonomicznym czy politycznym. („Mężczyźni zamykają kobietę w kuchni lub buduarze – i dziwią się, że jej horyzont jest ograniczony; podcinają jej skrzydła – i ubolewają, że nie umie latać”).

Niezwykle celnie analizuje sytuację zależności kobiet i pokazuje możliwości rozwoju dla każdej kobiety: „Tylko dzięki pracy kobieta w znacznej mierze przebyła dystans, który dzielił ją od mężczyzn, i tylko praca może jej zapewnić prawdziwą wolność.”

Autorka pisze: „Los kobiety służącej jest tak niewdzięczny ze względu na podział pracy, który skazuje ją całkowicie na to, co ogólne i nieistotne. Odzież i jedzenie są niezbędne do życia, ale nie nadają mu sensu”. Dlatego wolność i równouprawnienie to jedyna możliwa droga rozwoju społeczeństw, których połowa to przecież kobiety.

Nie zniechęcajmy się objętością dzieła, gdyż „Drugą płeć” możemy czytać wybiórczo, czyli te rozdziały, które nas zainteresują. Może to być na przykład rozdział Dzieciństwo z tomu II. Kształtowanie się kobiety, zaczynający się od słynnych słów: „Nie rodzimy się kobietami – stajemy się nimi”. Albo rozdział „Sytuacja kobiety”, gdzie autorka analizuje i zwalcza stereotypową myśl: „Kobieta stworzona jest po to, by cierpieć. Takie jest życie, nie ma na to rady.”

Zachęcamy do lektury, gdyż nigdy nie dość nam wiedzy i argumentów przemawiających za równością i równouprawnieniem kobiet i mężczyzn na świecie!

 

„Druga płeć” Simone de Beauvoir, Wydawnictwo Czarna Owca, matronat Kongresu Kobiet

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/feminizm/druga_plec,p1373009431

Więcej na temat "Drugiej Płci"

 

Kolejna ciekawa książka, która polecamy na prezent to „W ciemni” – nowe dzieło znanej amerykańskiej autorki Susan Faludi. Jest to jej druga książka wydana w Polsce, pierwszą była sławna „Reakcja. Niewypowiedziana wojna przeciwko kobietom”.

Jeśli szukacie lektury lekkiej, łatwej i przyjemnej – to nie będzie to „W ciemni”. To jest raczej trudna historia rodzinna, rozliczająca lata uraz i nagromadzonych niechęci między dzieckiem i rodzicem. Ale za to – jak napisana! Autorka pisze o swoich doświadczeniach z dzieciństwa, spędzonego u boku brutalnego, despotycznego ojca i zastraszonej matki. Pisze o tym, jaką ulgą dla niej, jako nastoletniej dziewczyny było, gdy ojciec opuścił rodzinę. Opisuje, jak przez kolejne lata z wysiłkiem przepracowywała doznane urazy i złe wspomnienia. Pomogła jej w tym praca zawodowa, feministyczne zaangażowanie i osobiste pasje: „Czy wybrałam bycie feministką? Czy nie było to czymś, co odziedziczyłam, co wykształciło się z historii mojego dzieciństwa, nad którą nie miałam władzy?”

Życie jednak nigdy nie szczędzi niespodzianek i wiele lat później autorka otrzymuje tajemniczego maila od ojca, który – po 30 latach nieobecności w jej życiu – oznajmia, że… dokonał zmiany płci.

„W ciemni” jest historią złożoną, historią odkrywania na nowo ojca w postaci kobiety, szukania przyczyn tragedii swojej własnej rodziny  i rodziny ojca, dokopywania się do wojennej traumy małego chłopca, który stał się potem jej ojcem.

Osobiste rozliczenie Susan i jej ojca wpisuje się w szerszy kontekst historii i kultury Węgier, skąd pochodził ojciec. Jego historia jest równocześnie wspomnieniem zagłady Żydów i analizą przerażającego wpływu Holokaustu na losy poszczególnych rodzin i jednostek: „Po I wojnie światowej sytuacja węgierskich Żydów radykalnie się zmieniła: z najbardziej zasymilowanej populacji w Europie stali się grupą najbardziej prześladowaną, objętą jednymi z pierwszych antysemickich ustaw nowego stulecia, (...), a w końcu stali się obiektem najsystematyczniej przeprowadzonej kampanii eksterminacyjnej, Holokaustu”.

Tak wiec historia nieszczęśliwego dzieciństwa Susan splata się z dramatyczną historią jej ojca: „Mój ojciec i ja toczyliśmy bitwę o czas, przeszłość i przyszłość”.

Wiele rodzin ma swoją własną ciemnię – miejsce, gdzie kryjemy kompleksy, nieszczęścia i dramaty. Wyciągnięcie tych dramatycznych historii z ciemności na światło dzienne ma często charakter uzdrawiający. Czytajmy zatem „W ciemni” jako historię zmagań, przestrogę, ale i promyk nadziei w trudnych rodzinnych przeżyciach.

„W ciemni”, Susan Faludi, nowość wydawnictwa Krytyka Polityczna, matronat Kongresu Kobiet