Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Odbył się IV Słupski Kongres Kobiet

Dodano: 16 kwietnia 2018

W sobotę 17 marca 2018 roku w budynku Filharmonii Słupskiej i Teatru Nowego odbył się IV Słupski Kongres Kobiet pod hasłem „Czas na Kobiety. Polka niepodległa” i jego motywem przewodnim był  jubileusz zdobycia przez Polki praw wyborczych. Słupski Kongres Kobiet zainaugurował Kongresowy Rok Kobiet w Polsce.Otwarciem była prezentacja lokalnych herstorii czyli Słupskich Siłaczek przez członkinie stowarzyszenia Kobiecy Słupsk w strojach z epoki oraz hapenningu "Chcemy całego życia - dziedzictwo naszych babek, matek i sióstr" w wykonaniu Małgorzaty Tkacz Janik i Beaty Maciejewskiej. 

Prawa kobiet na przestrzeni Niepodległej przedstawiła zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich dr Sylwia Spurek oraz pani prof. Magdalena Środa. Naszymi panelistkami były również pisarki Sylwia Chutnik, Inga Iwasiów, Grażyna Plebanek i Sylwia Kubryńska, które - w brawurowo poprowadzonej przez Anitę Kucharską-Dziedzic debacie - dyskutowały o wizerunku kobiet feministek przez pryzmat twórczości każdej z nich.

Polityczki Joanna Scheuring-Wielgus, Joanna Mucha, Barbara Nowacka, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk oraz Ewa Lieder w panelu moderowanym przez  dziennikarza TOK FM Pawła Sulika uzasadniały tezę, że w polityce przyszedł czas na kobiety.

Jak zawsze przewidziany został również panel z udziałem mężczyzn czyli "Bukiet Feministów" - autorski panel Marty Makuch z udziałem Tomasza Kosińskiego, Pawła Sulika, Ireneusza Staneckiego, w którym niespodzianką był historyczny gość specjalny Józef Piłsudski.  

 

Do tradycji należą już imprezy towarzyszące. W tym roku przedkongresowo 16 marca br. emitowaliśmy film "Artykuł 18" w kinie Rejs, na kanwie którego odbył się panel o tolerancji i akceptacji inności z udziałem prof. Moniki Płatek, Anety Dekowskiej, Marty Abramowicz i Anny Strzałkowskiej, mec. Karoliny Kuszlewicz, a także Karoliny Hammer mistrzyni paraolimpijskiej. Nie zabrakło również akcentu kulturalnego, gdyż odbyły się dwie wystawy: memów Marty Frej dotyczących #czarnegoprotestu oraz instalacji "Słowa Ranią" - efekt projektu przeciwko mowie nienawiści.

Tradycyjnie już Park Kobiet dedykowany był zdrowiu i urodzie kobiet z szeroko rozumianą profilaktyką prozdrowotną. Wszystkie kobiety mogły bezpłatnie skorzystać z szerokiej oferty badań profilaktycznych, m.in. wykonać badania wykrywającego czerniaka, a także cukrzycy (drugiej choroby cywilizacyjnej w Polsce) oraz skorzystać z konsultacji z dietetykiem (bilans masy ciała) i kosmetologami. 

Na zakończenie wszystkie uczestniczki i uczestnicy obejrzeli spektakl teatralny pt. "Dwoje Rumunów" według prozy Doroty Masłowskiej w wykonaniu aktorów Nowego Teatru w Słupsku.(..) 

      

IV Kongres Kobiet w liczbach:

- 368 uczestniczek/ów obecnych (zarejestrowanych i zaproszonych ok. 420)

- 35 panelistek/ów

- 15 organizatorek

- 36 sponsorów rzeczowych

- 9 sponsorów finansowych