Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Ustawa o świeckim państwie - zbiórka podpisów

Dodano: 8 stycznia 2019

Ustawa o świeckim państwie

Inicjatywa Polska zbiera podpisy pod petycją

 

  • Zaczęliśmy zbiórkę podpisów pod petycją w sprawie podjęcia prac legislacyjnych, zmierzających do uchwalenia ustawy o świeckim państwie – poinformowała liderka Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka. Podczas konferencji prasowej 7 stycznia pod Sejmem przedstawiono cel ustawy – wprowadzenie rzeczywistego rozdziału kościoła od państwa.

Jak informują dane przytoczone przez Inicjatywę, lekcje religii wymagają zatrudniania ok. 30 tys. księży i katechetów i kosztują rocznie ok. 1,4 mld zł z budżetu państwa. Dalej – z budżetu państwa przeznacza się ok. 400 mln zł na finansowanie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych. – Czas z tym skończyć. Będziemy dążyć do zaprzestania finansowania składek na duchownych oraz do likwidacji Funduszu Kościelnego – podkreślała przedstawicielka Inicjatywy.

Według przypomnianych dalszych rozliczeń, lekcje religii zajmują ponad 800 godzin w całym cyklu nauczania. To więcej niż czas przeznaczony na lekcje biologii, historii czy geografii. – Będziemy domagać się zaprzestania finansowania lekcji religii ze środków publicznych, a także precyzyjnego uregulowania jej obecności w publicznych szkołach. Neutralność światopoglądowa systemu edukacji w Polsce musi zostać wzmocniona – stwierdzono podczas konferencji pod Sejmem.

 

Kwestia oddzielenia kościoła od państwa jest bliska Kongresowi od początku naszej aktywności. Temat świeckości państwa obecny był na ogólnopolskich Kongresach Kobiet. Popieramy więc projekt ustawy, podpisujemy petycję i rekomendujemy jej podpisanie do końca stycznia 2019 na stronie projektu www.inicjatywa25.pl.

 

PROJEKT USTAWY I LINK DO PODPISU