Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

W Warszawie ruszył Światowy Szczyt Kobiet

Dodano: 9 czerwca 2016

Po kobiecym otwarciu Giełdy Papierów Wartościowych, które miało miejsce wczoraj, dziś ruszył w Warszawie Światowy Szczyt Kobiet – kobiece Davos. Dorota Warakomska: "Kobiece szczyty organizowane są od 26 lat w różnych krajach świata przez organizację "Globe Women" i jej szefową Irene Natividad. Nazywane są „kobiecymi Davos”, gdyż koncentrują się wokół spraw biznesowych i ekonomicznych w kontekście globalnych trendów i spraw kobiet. Uczestniczki to liderki z całego świata – szefowe państw i rządów, obecne i byłe, szefowe globalnych korporacji, bizneswomen i przedsiębiorczynie, właścicielki firm, pracodawczynie i pracownice, przedstawicielki organizacji pozarządowych, świata akademickiego i mediów. „Kobiece Davos” to bez wątpienia największe zgromadzenie kobiet odgrywających kluczowe role w całym świecie.

Uczestniczyłam w czterech poprzednich szczytach (2015 w Sao Paulo w Brazylii, 2014 w Paryżu, 2013 w Kuala Lumpur w Malezji i w 2012 w Atenach). Dyskusje, wystąpienia, sesje, prezentacje raportów za każdym razem robiły i robią na mnie ogromne wrażenie – poszerzają moje horyzonty i inspirują do coraz to nowych pomysłów i działań. Możliwość spotkania kobiet, które zarządzają światowymi firmami, rozmawiania z nimi, poznania ich problemów, jest bardzo interesująca. I rozwijająca. Okazuje się bowiem, że stojące przed nimi wyzwania są podobne do tych, jakie mają kobiety przybywające na GSW z najdalszych, egzotycznych zakątków Afryki, Azji i Ameryki Południowej – te w strojach ludowych, barwnych, malowniczych – te, które niejednokrotnie są prekursorkami działań na rzecz kobiet. 
W tym roku, po raz pierwszy, Global Summit of Women odbywa się w naszej części Europy, w kraju postkomunistycznym. To ogromne wyróżnienie dla Polski, dla Warszawy. I wspaniała okazja do promocji naszego kraju, ale przede wszystkim naszych – kobiecych – inicjatyw, pomysłów, przedsięwzięć.

Miałam przyjemność w 2014 r. prezentować kandydaturę Warszawy i Polski, jako gospodyni szczytu 2016 wraz z Dominiką Bettman (CFO Siemens) i Agnieszką Kozłowską-Rajewicz (ówczesną Pełnomocniczką Rządu ds. Równego Traktowania). Międzynarodowy Komitet zdecydował, że ze względu na rozwój gospodarczy Polski, pozycje lidera w regionie oraz aktywność kobiet w naszym kraju szczyt powinien odbyć się właśnie w Warszawie. W tzw. międzyczasie nastała „dobra zmiana”, ale nadal kobieta (choć inna) pełni funkcję premiera. Kobieta jest prezydentem stolicy, kobiety stoją na czele firm, są w zarządach korporacji, otwierają nowe przedsiębiorstwa i działają w organizacjach pozarządowych.

W tym roku będziemy dyskutować o tym, jak zwiększyć udział kobiet w gospodarce, zmienić i poprawić sytuację nas, kobiet, na rynku pracy, promować niezależności ekonomiczną, budować przyjazne kobietom, rodzinie, partnerstwu środowisko pracy. Będziemy mówić o tym, jak dbać o zrównoważony rozwój. A wszystko w kontekście nowych technologii, które wspierają kobiety. Warto mieć tego świadomość."

 

Agata Kornhauser-Duda spotkała się z przedstawicielkami "Kobiecego Davos"