Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

LETNIA AKADEMIA KONGRESU KOBIET 2015

 #LAKK2015 (27 lipca-16 sierpnia, Mazury)

 

                                                      I turnus 

Letnia Akademia Kongresu Kobiet to – cytując prof. Magdalenę Środę – “niezwykłe wydarzenie! Kuźnia kadr nowej Polski, nowego, silnego społeczeństwa obywatelskiego”! Właśnie zakończyła się tegoroczna (trzecia już) edycja Akademii, w której wzięło udział 70 uczestniczek – kobiet z całej Polski, w różnym wieku, z różnych środowisk, reprezentujących różne poglądy polityczne i światopoglądy. W tym wielkim przedsięwzięciu uczestniczyły niezwykłe kobiety – zarówno te, które prowadziły zajęcia, jak i te, które były słuchaczkami. A w ich gronie znalazły się kobiety aktywne społecznie i politycznie – takie, które pracują jako wolontariuszki, działają na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego i wspierają inne kobiety. To osoby bardzo zaangażowane, aktywistki, liderki – z pasją i oddaniem. Podczas LAKK zdobyły konkretną wiedzę z m.in. dziedzin:  budowania wizerunku, autoprezentacji, umiejętności argumentowania i występów publicznych oraz zapoznały się z zasadami współpracy z mediami tradycyjnymi i metodami efektywnego wykorzystywania w działalności mediów społecznościowych. Ważnym elementem szkolenia były też zajęcia dotyczące kultury politycznej i politycznego marketingu.

 

 

                                                        II turnus

LAKK-owiczki otrzymały poza tym wiedzę psychologiczną (poznały/rozwinęły zasady liderstwa i zdolności przywódcze oraz umiejętności współpracy), wzięły też udział w treningu samoobrony i asertywności dla kobiet (WenDo). Cel Letniej Akademii Kongresu Kobiet – szeroko pojęte wzmacnianie kobiet, które działają na rzecz równości i równouprawnienia, a także biorąc udział i wspierając kampanie wyborcze kobiet – został osiągnięty. Wyposażyłyśmy uczestniczki LAKK w wiedzę z zakresu działalności społecznej i politycznej z elementami prawnymi, także w sferze związanej z równouprawnieniem i feminizmem.

Było to możliwe dzięki udziałowi wykładowczyń i wykładowców, a w ich gronie m.in.: prof. Magdalena Środa, prof. Małgorzata Fuszara, dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska, dr Ewa Rumińska-Zimny, Dorota Warakomska, Joanna Piotrowska, Bogusława Matuszewska, Jowita Michalska, Katarzyna Grzybowska i dr Marcin Walecki (ODHiR). Łącznie odbyło się 160 godzin zajęciowych (codziennie od godz. 9.00 do 22. 00 – wykłady, warsztaty, ćwiczenia).

Podczas Akademii miały też miejsce spotkania z polityczkami, m.in. z wicemarszałkinią Sejmu RP Wandą Nowicką, posłanką Joanną Muchą oraz Heleną Żukowską, radną powiatu Olecko. Wśród gości specjalnych znalazł się też prof. Wiktor Osiatyński (mówił o feminizmie, sytuacji i prawach kobiet).

Poza edukowaniem i rozwijaniem konkretnych kompetencji Letnia Akademia była miejscem budowania ogólnopolskiej sieci kobiet, która już teraz owocuje wymianą doświadczeń i wzajemnym wsparciem w działaniu. 

                                                           III turnus

Podczas LAKK zadbałyśmy o zdrowie i kondycję fizyczną uczestniczek, organizując codzienne marsze nordic walking. Panie miały też czas na inne aktywności fizyczne (pływanie, kajakowanie…). 

Na zakończenie LAKK biuro Stowarzyszenia Kongres Kobiet zorganizowało piąty turnus, w którym wzięły udział regionalne pełnomocniczki Kongresu Kobiet (18 kobiet). To trzydniowe spotkanie miało na celu dalsze wzmacnianie ich zdolności przywódczych, a także zaktualizowanie priorytetów wspólnych działań. Regionalne pełnomocniczki Kongresu Kobiet szkoliła Natalia de Barbaro – psycholożka, socjolożka, specjalistka od strategii wyborczej.

 

Całość przedsięwzięcia oceniana jest bardzo wysoko. Oto kilka wypowiedzi, zebranych pod koniec LAKK:

„Co dała mi Letnia Akademia? Ogrom wiedzy, którą będę wykorzystywać w moim życiu zawodowym i społecznym. Nauczyłam się, jak rozmawiać z ludźmi, jak przemawiać. Poznałam swoje słabe strony. Dowiedziałam się również tego, że jestem silną kobietą, rozbijając deseczkę. Jadąc tu, wahałam się, czy będę kandydować na burmistrzynię i teraz już wiem, że będę! Chcę Polski z równymi szansami dla wszystkich i taką energią, jaką my możemy wnieść do polityki. Jak do niej wejdziemy, to ta Polska będzie piękna – dla nas i dla naszych dzieci.“ (K. Urbańska)

 „Letnia Akademia Kongresu Kobiet wzmocniła mnie. Na tej Akademii zrozumiałam, jak bardzo tego wzmocnienia potrzebuję. Z czym wyjeżdżam? Z mocnym postanowieniem, że będę o siebie walczyć i nie odpuszczę. Chcę Polski, w której kobiety się wspierają.“ (K. Wołoszyn)

                                                                  IV turnus

 „Z Letniej Akademii wywożę to, co najcenniejsze – wiarę we własne siły. W to, że mogę wszystko, jeśli będę chciała – a chcę! Wydaje się, że nie można mieć wszystkiego, ale nie będę w stosunku do siebie dokonywała wyboru – wezmę wszystko, co chcę! Zrobię doktorat i wystartuję do Sejmu. Za cztery lata. W swoim życiu zmienię tyle, że będę mogła realizować swoje cele. I wezmę sobie ludzi, którzy mi tę realizację umożliwią. Chcę Polski, w której kobiety określają role, które chcą pełnić“. (J. Sekuła)

 „Letnia Akademia Kongresu Kobiet bardzo dużo mi dała. Wydaje się, że człowiek wie dużo, ale tutaj okazało się, że moja wiedza na temat samorządu, praw kobet jest niewielka. Tutaj, uczestnicząc w bardzo intensywnych zajęciach, ta moja wiedza została bardzo wzbogacona. Czego nie zapamiętałam, to doczytam i właśnie z takim postanowieniem wracam do domu, że będę się doskonaliła, dokształcała. Będę też o tym mówiła koleżankom, znajomym. Co jeszcze chcę zmienić w sobie? To, że chyba wyjdę z tych struktur samorządu lokalnego, w których jestem już prawie 12 lat, i pójdę dalej. Było mi bardzo trudno odpowiedzieć na pytanie, co konkretnie chcę zrobić – być posłanką i dziś już wiem, czego chcę, i będę do tego dążyć. Chcę Polski dla kobiet, aby miały pracę i wykonywały ją za godne pieniądze.“ (B. Mazurek)

 

FOTOGALERIE

I turnus

II turnus

III turnus

IV turnus

 

 

                                  

                                                                                              

 

---------------------------------------------------------

AKTYWIZACJA - INTEGRACJA - EDUKACJA

Najbardziej inspirujące, bogate merytorycznie i mobilizujące do działania spotkanie dla kobiet w Polsce!
Nasz cel - wzmacnianie kobiet i budowanie ogólnopolskiej sieci kobiecej!

Spotykamy się w przepięknym ośrodku ukrytym w sercu Mazur… ale nie myślcie o leniuchowaniu! Każdy dzień jest maksymalnie wypełniony fantastycznymi zajęciami, a różnorodne towarzystwo pozwoli nam poszerzać horyzonty!

FOTOGALERIE

I turnus

II turnus

III turnus

IV turnus

 

Terminy III edycji Letniej Akademii Kongresu Kobiet na Mazurach:

 •  (I turnus) 27-31 lipca
 • (II turnus) 31 lipca-04 sierpnia
 • (III turnus) 04-08 sierpnia
 • (IV turnus) 08-12 sierpnia

Program zajęć przewiduje zajęcia, m.in. w zakresie:

 • Wizerunek i autoprezentacja
 • Występy publiczne i sztuka argumentacji
 • Internet i media społecznościowe
 • Współpraca, przywództwo
 • Kultura polityczna
 • Feminizm i gender
 • Wendo

oraz spotkania i debaty z ważnymi osobami życia publicznego.

Aktualności


Ruszył nabór na Letnią Akademię Kongresu Kobiet!

Ruszył nabór na Letnią Akademię Kongresu Kobiet!

Kobiety z całej Polski przyjedźcie na Letnią Akademię Kongresu Kobiet, by się wzmacniać, sieciować, edukować… i wygrywać! III edycja LAKK już w lipcu!

Letnia Akademia Kongresu Kobiet 2015 już za nami!

Letnia Akademia Kongresu Kobiet 2015 już za nami!

Właśnie zakończyła się tegoroczna (trzecia już) edycja Akademii, w której wzięło udział 70 uczestniczek – kobiet z całej Polski.

Uczestniczka o Letniej Akademii Kongresu Kobiet

Uczestniczka o Letniej Akademii Kongresu Kobiet

Krótka relacja z 3 turnusu LAKK napisana przez uczestniczkę - funkcjonariuszkę Służby Więziennej.

Letnia Akademia 2015 trwa

Letnia Akademia 2015 trwa

Szkolenia z autoprezentacji, wendo, współpracy, marketingu politycznego i feminizmu - w sumie 40 godzin szkoleń i codzienny poranny nordic walking.

Letnia Akademia Kongresu Kobiet - nabór trwa!

Letnia Akademia Kongresu Kobiet - nabór trwa!

Drogie Koleżanki, działaczki społeczne, kandydatki w wyborach, przyszłe parlamentarzystki Letnia Akademia Kongresu Kobiet jest właśnie dla Was! - zachęca uczestniczka LAKK w 2014 r.

Uczestniczyłam w Letniej Akademii Kongresu Kobiet

Uczestniczyłam w Letniej Akademii Kongresu Kobiet

Uczestnictwo w Letniej Akademii Kongresu Kobiet, spotkanie z kobietami cieszącymi się dużym autorytetem oraz osobami, które może nie są tak znane, ale mają wiele cennych doświadczeń jest dla mnie osobiście ważną lekcją oraz inspiracją.