12 debat na XII Kongres - program

Zaktualizowano: 22 wrz 2020📆28.09 Poniedziałek:

📌1. Jak pogodzić dwa narody w jednym?

Debata socjolożek i politolożek o podzielonym narodzie. Jakie są główne osie konfliktów (porozbiorowe dziedzictwo, wykształcenie, pokolenia?). Jak zasypać tę przepaść?

Katarzyna Szymielewicz, Ewa Winnicka, Elżbieta Korolczuk Opieka i prowadzenie: Agata Diduszko-Zyglewska

📌2. Kultura w mrocznych czasach.

Jak feministycznie wygrać pandemię? - Maja Staśko, Iwona Chmura-Rutkowska i Basia Śliwińska w rozmowie z Agatą Araszkiewicz. Ograniczenia, nierówności i autorytaryzm narastają wraz z kontrolą higieniczną - jakie alternatywne pasmo oporu może nam dać sztuka wspólczesna ( w ujęciu Karoliny Plinty) czy profesjonalny teatr "domowy" ( w mistrzowskim wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej)? Seksualność, praca, nauka, kultura - jak wzmacniać rewolucję feministyczną i przyjazne dla kobiet perspektywy w czasie marazmu, blokady i wycofania, czyli symbolicznego przesilenia z powodu epidemii? Nadzieja w morku, siła słabych, słowem gorzej czyli lepiej: jak zamienić "nienazwany problem" kobiet w pandemii na sprawczą nadzieję lepszego świata?

Iwona Chmura-Rutkowska, Agnieszka Przepiórska, Maja Staśko, Basia Sliwińska

Opieka i prowadzenie: Agata Araszkiewicz

📆29. 09 Wtorek:

📌3. Media na cenzurowanym.

Co będzie dalej z czwartą władzą? Z kobietami mediów i jej czujnymi obserwatorkami porozmawiamy o propagandzie, niebezpieczeństwach symetryzmu, o tabloidyzacji mediów i o tym jak wpłynie to na ich przyszłość. Zastanowimy się, czy media publiczne mają jeszcze szansę odzyskać swoją misję oraz czy media komercyjne mogą przejąć tę rolę. Dyskutować będą prof. Magdalena Środa (etyczka i filozofka), Agnieszka Wiśniewska (redaktorka naczelna Krytyki Politycznej), Edyta Sadowska (prezeska Canal+) i Ewa Lampart (dyrektorka generalna Grupy Super Express), a prowadzić będzie Agata Szczęśniak (dziennikarka Oko.press)

Magdalena Środa, Agnieszka Wiśniewska, Edyta Sadowska, Ewa Lampart,

Prowadzenie : Agata Szczęśniak

Opieka: Hanna Baka

📌4. Gospodarka ma płeć i kolor, czyli jak stworzyć model rozwoju wrażliwego na płeć i ekologię

Liderami zmian są ruchy zielone i feministyczne. Co łączy zieloną gospodarkę i Europejski Nowy Zielony Ład z feministyczną ekonomią, która mówi o fioletowej gospodarce. Jak przejść z ogólnych koncepcji na konkretne działania i zdobyć kasę. Co już się zmienia w funkcjonowaniu miast ? I branżach takich jak moda o czym opowie Anna Pięta, influenserka. Co dalej?

Halina Brdulak, Lidia Makowska, Ruchy miejskie Trójmiasto, Anna Pięta (influenserka mody)

Opieka i prowadzenie: Ewa Rumińska- Zimny, Ewa Sufin-Jacquemart📆30.09 Środa:

📌5.Pandemia w domu. Rodzina — relacje, przemoc, zdrowie.

Co dobrego i co złego spowodował wielotygodniowy lockdown w naszym życiu osobistym i rodzinnym?

Ewa Woydyłło, Renata Durda, Paweł Januszewicz.

Prowadzenie: Natalia Waloch (Wysokie Obcasy)

Opieka: Ewa Woydyłło

📌6. Jak wzmacniać społeczeństwo obywatelskie?

W czasach rosnącego ograniczania przez Państwo praw człowieka organizacje pozarządowe, walczące o równe prawa, odgrywają kluczowa role ponieważ jako jedyne walczą z wszelkimi formami dyskryminacji. Organizacje pozarządowe dźwigają tez największy ciężar tej walki. Maja drastycznie ograniczone j środki i możliwości realizacji swoich celów statutowych. Ponad to, ostatnio pojawiające się nowe zjawiska jak pandemia stawiają przed organizacjami pozarządowymi dodatkowe wyzwania.

Podczas dyskusji z ekspertami trzeciego sektora oraz przedstawicielami i przedstawicielkami wiodących organizacji pozarządowych walczących o prawa człowieka porozmawiamy o tym, jakie są obecne wyzwania stojące przeze sektorem trzecim i jak im sprostać, aby mogły skutecznie realizować swoja misje.

Vlad Melnyk, Krystyna Kacpura, Ewa Radziewicz, Monika Chrzczonowicz

Opieka: Anna Karaszewska


📆01.10 Czwartek:

📌7. Tabletka na zmianę szkoły.

Rzecznik Praw Dziecka opowiada o tabletkach na zmianę płci rozdawanych w szkołach. Takich tabletek nie ma, nikt dzieciom w szkole płci nie zmienia. Ale czy nie przydałyby nam się tabletki na zmianę szkoły?

Podczas panelu porozmawiamy o tym jakie choroby toczą polską szkołę i jakiego lekarstwa potrzebuje. Co trzeba zrobić, aby szkoła kształtowała otwarte na świat, myślące krytycznie, tolerancyjne, mądre i odpowiedzialne osoby? Recepty będą szukać nauczycielki, ekspertki, samorządowczynie, matki i uczennice.

Aleksandra Dulas, Marta Szymczyk, Julia Isert

Opieka i prowadzenie: Dorota Łoboda, Agata Kobylińska

📌8. Boże chroń nas przed Ordo Iuris! Prawa kobiet versus światowy ultrakonserwatyzm.

Debata ta poświęcona będzie sposobom walki z ultrakonserwatywnymi fundamentalistami. Projekty ograniczenia praw kobiet są nie tylko polską specjalnością. Istnieje międzynarodowy ultrakonserwatywny ruch (jego inkarnacją jest np. Ordo Iuris), którego celem jest przywrócenie feudalnych, religijnych porządków. Jak z nim walczyć?

Elżbieta Korolczuk, Adriana Zaharijevic, Stanisław Obirek

Opieka i prowadzenie: Agnieszka Graff


📆02. 10. Piątek:

📌9. Samorządność w regionach.

Prawo do miasta - kto je ma? Kto jest odpowiedzialny za godne życie KAŻDEGO i KAŻDEJ z mieszkańców i mieszkanek? Ukrainiec, lesbijka czy student Erasmusa - co samorządy mogą i powinny zrobić, aby nikt nie czuł się Obcy w swoim mieście. Czy w czasie pandemii i lockdownu każdy i każda osoba jest równie widoczna? prawa człowieka, ludzka troska i procedury w działaniach samorządów.

Naukowczynie, aktywistki i samorządowe pełnomocniczki ds równego traktowania w rozmowie o Miastach Równych Szans.

Elżbieta Jachlewska, Marta Mazurek, Anna Strzałkowska, Katarzyna Wilkołaska-Żuromska,


Opieka: Bogna Czałczyńska


📌10. Dokąd zmierza polski katolicyzm?

Współtworzenie homofobicznej atmosfery, upolitycznienie, brak chęci do rozliczania się z przemocy seksualnej skłania wiele z nas do rozluźniania więzi z Kościołem. Nie oznacza to jednak zawsze porzucenia wiary - chcemy wierzyć, ale na swoich zasadach. Postawy katoliczek i katolików stają się w dzisiejszej Polsce coraz bardziej zróżnicowane. Dlaczego kobiety odchodzą z Kościoła? Jak budują swoją duchowość? Czy Polskę czeka szybka sekularyzacja?

Anna Strzałkowska, Natalia de Barbaro, Ignacy Dudkiewicz

Opieka: Dominika Kozłowska


📆03. 10 Sobota

📌11. Pięć głosów sztuki wobec dominujących w kulturze nakazów i norm wizerunku narzucanych kobietom. Judy Chicago, Miriam Shapiro, Cindy Sherman, Orlan, Vanessa Beecroft


Opieka i prowadzenie: Magdalena Kąkolewska

📌12. Bliżej z Europą!


Narastający w Europie antydemokratyczny populizm stanowi poważne zagrożenie dla całej Unii Europejskiej – opierającej się na wspólnych wartościach, rządach prawa i wzajemnym zaufaniu.

Przed nami poważne wyzwania – jak powstrzymać rządy państw członkowskich, które z premedytacją łamią praworządność poprzez politykę demontażu ustrojów demokratycznych? Jak przeciwdziałać marginalizacji Polski na forum europejskim, jednocześnie starając się zatrzymać postępujący kryzys praworządności? I przede wszystkim – jak przywrócić unijną solidarność i co zrobić, aby UE nie stała się ani organizacją dwóch prędkości, ani - tym bardziej - społeczeństwem dwóch prędkości? To tylko kilka pytań, na które postaramy się odpowiedzieć w ramach panelu dyskusyjnego Kiedy w Europie umiera praworządność?

Gospodynią panelu jest dr. Sylwia Spurek, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, obecnie posłanka do Parlamentu Europejskiego. W dyskusji wezmą udział polskie polityczki, posłanki do PE IX kadencji.

Magdalena Adamowicz, Danuta Hubner.

Opieka i prowadzenie: Sylwia Spurek

1096 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie