top of page

12 debat na XII Kongres - program

Zaktualizowano: 22 wrz 2020📆28.09 Poniedziałek:

📌1. Jak pogodzić dwa narody w jednym?

Debata socjolożek i politolożek o podzielonym narodzie. Jakie są główne osie konfliktów (porozbiorowe dziedzictwo, wykształcenie, pokolenia?). Jak zasypać tę przepaść?

Katarzyna Szymielewicz, Ewa Winnicka, Elżbieta Korolczuk Opieka i prowadzenie: Agata Diduszko-Zyglewska

📌2. Kultura w mrocznych czasach.

Jak feministycznie wygrać pandemię? - Maja Staśko, Iwona Chmura-Rutkowska i Basia Śliwińska w rozmowie z Agatą Araszkiewicz. Ograniczenia, nierówności i autorytaryzm narastają wraz z kontrolą higieniczną - jakie alternatywne pasmo oporu może nam dać sztuka wspólczesna ( w ujęciu Karoliny Plinty) czy profesjonalny teatr "domowy" ( w mistrzowskim wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej)? Seksualność, praca, nauka, kultura - jak wzmacniać rewolucję feministyczną i przyjazne dla kobiet perspektywy w czasie marazmu, blokady i wycofania, czyli symbolicznego przesilenia z powodu epidemii? Nadzieja w morku, siła słabych, słowem gorzej czyli lepiej: jak zamienić "nienazwany problem" kobiet w pandemii na sprawczą nadzieję lepszego świata?

Iwona Chmura-Rutkowska, Agnieszka Przepiórska, Maja Staśko, Basia Sliwińska

Opieka i prowadzenie: Agata Araszkiewicz

📆29. 09 Wtorek:

📌3. Media na cenzurowanym.

Co będzie dalej z czwartą władzą? Z kobietami mediów i jej czujnymi obserwatorkami porozmawiamy o propagandzie, niebezpieczeństwach symetryzmu, o tabloidyzacji mediów i o tym jak wpłynie to na ich przyszłość. Zastanowimy się, czy media publiczne mają jeszcze szansę odzyskać swoją misję oraz czy media komercyjne mogą przejąć tę rolę. Dyskutować będą prof. Magdalena Środa (etyczka i filozofka), Agnieszka Wiśniewska (redaktorka naczelna Krytyki Politycznej), Edyta Sadowska (prezeska Canal+) i Ewa Lampart (dyrektorka generalna Grupy Super Express), a prowadzić będzie Agata Szczęśniak (dziennikarka Oko.press)

Magdalena Środa, Agnieszka Wiśniewska, Edyta Sadowska, Ewa Lampart,

Prowadzenie : Agata Szczęśniak

Opieka: Hanna Baka

📌4. Gospodarka ma płeć i kolor, czyli jak stworzyć model rozwoju wrażliwego na płeć i ekologię

Liderami zmian są ruchy zielone i feministyczne. Co łączy zieloną gospodarkę i Europejski Nowy Zielony Ład z feministyczną ekonomią, która mówi o fioletowej gospodarce. Jak przejść z ogólnych koncepcji na konkretne działania i zdobyć kasę. Co już się zmienia w funkcjonowaniu miast ? I branżach takich jak moda o czym opowie Anna Pięta, influenserka. Co dalej?

Halina Brdulak, Lidia Makowska, Ruchy miejskie Trójmiasto, Anna Pięta (influenserka mody)

Opieka i prowadzenie: Ewa Rumińska- Zimny, Ewa Sufin-Jacquemart📆30.09 Środa:

📌5.Pandemia w domu. Rodzina — relacje, przemoc, zdrowie.

Co dobrego i co złego spowodował wielotygodniowy lockdown w naszym życiu osobistym i rodzinnym?

Ewa Woydyłło, Renata Durda, Paweł Januszewicz.

Prowadzenie: Natalia Waloch (Wysokie Obcasy)

Opieka: Ewa Woydyłło

📌6. Jak wzmacniać społeczeństwo obywatelskie?

W czasach rosnącego ograniczania przez Państwo praw człowieka organizacje pozarządowe, walczące o równe prawa, odgrywają kluczowa role ponieważ jako jedyne walczą z wszelkimi formami dyskryminacji. Organizacje pozarządowe dźwigają tez największy ciężar tej walki. Maja drastycznie ograniczone j środki i możliwości realizacji swoich celów statutowych. Ponad to, ostatnio pojawiające się nowe zjawiska jak pandemia stawiają przed organizacjami pozarządowymi dodatkowe wyzwania.

Podczas dyskusji z ekspertami trzeciego sektora oraz przedstawicielami i przedstawicielkami wiodących organizacji pozarządowych walczących o prawa człowieka porozmawiamy o tym, jakie są obecne wyzwania stojące przeze sektorem trzecim i jak im sprostać, aby mogły skutecznie realizować swoja misje.

Vlad Melnyk, Krystyna Kacpura, Ewa Radziewicz, Monika Chrzczonowicz

Opieka: Anna Karaszewska


📆01.10 Czwartek:

📌7. Tabletka na zmianę szkoły.

Rzecznik Praw Dziecka opowiada o tabletkach na zmianę płci rozdawanych w szkołach. Takich tabletek nie ma, nikt dzieciom w szkole płci nie zmienia. Ale czy nie przydałyby nam się tabletki na zmianę szkoły?

Podczas panelu porozmawiamy o tym jakie choroby toczą polską szkołę i jakiego lekarstwa potrzebuje. Co trzeba zrobić, aby szkoła kształtowała otwarte na świat, myślące krytycznie, tolerancyjne, mądre i odpowiedzialne osoby? Recepty będą szukać nauczycielki, ekspertki, samorządowczynie, matki i uczennice.

Aleksandra Dulas, Marta Szymczyk, Julia Isert

Opieka i prowadzenie: Dorota Łoboda, Agata Kobylińska

📌8. Boże chroń nas przed Ordo Iuris! Prawa kobiet versus światowy ultrakonserwatyzm.

Debata ta poświęcona będzie sposobom walki z ultrakonserwatywnymi fundamentalistami. Projekty ograniczenia praw kobiet są nie tylko polską specjalnością. Istnieje międzynarodowy ultrakonserwatywny ruch (jego inkarnacją jest np. Ordo Iuris), którego celem jest przywrócenie feudalnych, religijnych porządków. Jak z nim walczyć?