„Jesteś nierobem”


(Ulotka przygotowana w ramach działań grantowych "Przestrzenie Kobiet" Kongresu Kobiet)


„Jesteś nierobem” – słyszą niektóre kobiety. Wykorzystywanie finansowej przewagi w bliskiej relacji to forma przemocy ekonomicznej! Polega ona na utrudnianiu partnerce/partnerowi dostępu do różnych zasobów ekonomicznych w celu uzależnienia i kontrolowania tej osoby. Typowe przykłady to utrudnianie lub zabranianie pracy, sabotowanie pracy partnerki, wydzielanie wspólnych pieniędzy, żądanie zbyt szczegółowych rozliczeń finansowych, albo po prostu nie łożenie na utrzymanie wspólnej rodziny. Formą przemocy ekonomicznej może też być niepłacenie alimentów na wspólne dzieci przez przemocowego partnera.


Przemoc ekonomiczna to nie to samo, co ubóstwo: przemocowe relacje zdarzają się we wszystkich środowiskach, niezależnie od wysokości zarobków (jak pokazują, na przykład, ostatnie wyznania sławnych aktorek czy żon polityków).

Przemoc ekonomiczna jest nadal słabo rozpoznawana przez instytucje, które mają pomagać osobom doświadczającym przemocy. Wdrożenie Konwencji Istanbulskiej pozwoliłoby na dostosowanie np. formularza Niebieskiej Karty tak, aby lepiej można było wykrywać tego rodzaju przemoc.


Agata Chełstowska


Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj Raport Obserwatorium Równości Płci


http://rownoscplci.pl/przemocekonomiczna/

124 wyświetlenia0 komentarz

ul. Mokotowska 17/33

00-640 Warszawa

biuro@kongreskobiet.pl

  • Czarny Twitter Ikona
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

Numer KRS: 0000347440

Numer NIP: 7010218282

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

STOWARZYSZENIE KONGRES KOBIET

© 2019 by Stowarzyszenie Kongres Kobiet