
Program XII Kongresu Kobiet - 27 września
Zaktualizowano: 21 wrz 2020

Przedstawiamy program I części tegorocznego Kongresu Kobiet.
Debaty w studiu kongresowym, niedziela 27 września: GODZINA 10:30
Uroczyste rozpoczęcie
GODZINA 11:00
1. 📌 Życie pod pandemią. Nowe nierówności.
Świat i my po pandemii. Danuta Hubner, Henryka Bochniarz, Magdalena Środa i Manuela Gretkowska rozmawiają o różnych aspektach naszego życia pod pandemią i... po niej. Skupiamy się na perspektywie międzynarodowej, ekonomicznej, egzystencjalnej i kulturowej. Co się zmieniło, co się zmieni, nasze problemy i nadzieje.
Prowadzi: Henryka Bochniarz
GODZINA 12:00
2. 📌 Polsko! Demokracjo! Co dalej?!
Mamy w polityce coraz więcej kobiet (to m.in. zasługa Kongresu Kobiet i ustawy kwotowej), ale czy dzisiejsza polityka jest już taką, o której kobiety marzą? Polityka to męski teatr, napisane są w nim męskie role. Kiedy role te zaczynają grać kobiety, grają je według wzorca stworzonego dla panów. Pierwsze ważne polityczki nie przypadkiem muszą pokazać, że są silne i bezwzględne, jak "żelazna dama" Margaret Thatcher, nie przypadkiem też - choć może się to wydawać przyziemne - występują w spodniach i mają krótkie włosy, jak Beata Szydło czy Angela Merkel. Te kobiety przecierają szlak. Ale co się dzieje, kiedy szlak ten już przetarto? Jakie są i będą kolejne polityczki i jak one zmienią tę "męską szatnię" w szatnię ludzką? Czy polityczki mogą ten patriarchalny świat polityki zmienić? Czy potrafimy sobie wyobrazić, że polska premierka idzie na urlop macierzyński jak zrobiła to Jacinda Ardern, premierka Nowej Zelandii? A może do takiej zmiany potrzeba nie tylko, żeby w polityce było więcej kobiet, ale też więcej młodych ludzi. Czy potrafimy sobie wyobrazić, że Polska premierka ma 34 lata jak Sanna Marin, premierka Finlandii? O zmianach politycznego paradygmatu rozmawiać będziemy z polityczkami Barbarą Nowacką, Małgorzatą Tracz, Izabelą Leszczyną, Anitą Kucharską-Dziedzic, Magdaleną Biejat
Prowadzi: Agnieszka Wiśniewska
GODZINA 13:20
3. 📌 To, co najważniejsze: niezależność ekonomiczna. Debata o równych płacach i nie tylko
Debata poświęcona rozwiązaniom prawnym niwelującym różnice płacowe, w tym także o projekcie ustawy, zaproponowanym przez KK.
Iga Magda, Ewa Rumińska-Zimny, Katarzyna Broniarek
Prowadzenie: Aleksandra Karasińska
Opieka: Ewa Rumińska-Zimny
GODZINA 14.30
4. 📌 Dlaczego politycy kłamią? Przemoc, konwencja, gender
Debata poświęcona prawom kobiet w zakresie bezpieczeństwa i nietykalności cielesnej. Pandemia ukazała nowe formy przemocy, a jednocześnie rząd polski wycofuje się z Konwencji Rady Europy dotyczącej ochrony przed nią. Jak bronić elementarnych praw kobiet? Jak konwencja funkcjonuje w krajach, które ją wprowadziły w życie. Kto się boi gender?
Katarzyna Kasia, Urszula Nowakowska, Magdalena Grabowska, Małgorzata Druciarek, Danuta Wawrowska
Opieka i prowadzenie: Małgorzata Fuszara
GODZINA 15.40
5. 📌 Ekologiczna ślepota gorsza niż wirus!
Debata poświęcona będzie aspektom ekologicznym polityki i roli kobiet. Czy i czyim sukcesem jest „piątka Kaczyńskiego” ? Jakie będą jej skutki dla zwierząt a jakie dla organizacji? Czy Europejski Zielony Ład nas dotyczy i czy coś zmieni? Jaką rolę powinny odegrać samorządy oraz mieszkanki i mieszkańcy miast?
Maja Ostaszewska, Karolina Skowron, Halina Brdulak, Agnieszka Strzemińska, Maciej Krzyczkowski
Opieka: Ewa Sufin-Jacquemart
GODZINA 16.50
6. 📌 Tęczowe rodziny.
Kto się boi LGBT+ i adopcji dzieci przez pary nieheteronormatywne? A także o działaniach Ordo Iuris na szkodę rodziny, bezpieczeństwa, różnorodności i tolerancji.
Joanna Hańderek, Sylwia Chutnik
Opieka i prowadzenie: Renata Kim
W najbliższych dniach, będziemy zdradzać tematy i tytuły, a także gościnie kolejnych debat, które odbędą się w ramach tygodnia kongresowego "12 Debat na XII Kongres"
Jednocześnie przypominamy o bezpłatnej rejestracji na nasze wydarzenie:
www.kongreskobiet.pl/rejestracja
Zobacz pełen program