top of page

PROGRAM

KKt 1.0.jpg

XII Kongres Kobiet, 27.09 (studio)

                Jutro jest w naszych rękach

GODZINA 10:30

Uroczyste rozpoczęcie.

Prowadzi Renata Kim i Anna Karaszewska

Wspomnienie o Marii Janion.

GODZINA 11:00

1.       📌 Życie pod pandemią. Nowe nierówności.

Świat i my po pandemii. Danuta Hübner, Henryka Bochniarz, Magdalena Środa, i Manuela Gretkowska rozmawiają o różnych aspektach naszego życia pod pandemią i... po niej. Skupiamy się na perspektywie międzynarodowej, ekonomicznej, egzystencjalnej i kulturowej. Co się zmieniło, co się zmieni, nasze problemy i nadzieje.

Prowadzi: Henryka Bochniarz

GODZINA 11.45

📌 Rozmowa Sławomira Sierakowskiego z białoruską opozycjonistką Marą Sudnowskayą.

GODZINA 12:00

📌Rozmowa Agnieszki Wiśniewskiej z Małgorzatą Kidawą-Błońską 

GODZINA 12:10

2.      📌 Polsko! Demokracjo! Co dalej?!

Mamy w polityce coraz więcej kobiet (to m.in. zasługa Kongresu Kobiet i ustawy kwotowej), ale czy dzisiejsza polityka jest już taką, o której kobiety marzą? Polityka to męski teatr, napisane są w nim męskie role. Kiedy role te zaczynają grać kobiety, grają je według wzorca stworzonego dla panów. Pierwsze ważne polityczki nie przypadkiem muszą pokazać, że są silne i bezwzględne, jak "żelazna dama" Margaret Thatcher, nie przypadkiem też - choć może się to wydawać przyziemne - występują w spodniach i mają krótkie włosy, jak Beata Szydło czy Angela Merkel. Te kobiety przecierają szlak. Ale co się dzieje, kiedy szlak ten już przetarto? Jakie są i będą kolejne polityczki i jak one zmienią tę "męską szatnię" w szatnię ludzką? Czy polityczki mogą ten patriarchalny świat polityki zmienić? Czy potrafimy sobie wyobrazić, że polska premierka idzie na urlop macierzyński jak zrobiła to Jacinda Ardern, premierka Nowej Zelandii? A może do takiej zmiany potrzeba nie tylko, żeby w polityce było więcej kobiet, ale też więcej młodych ludzi. Czy potrafimy sobie wyobrazić, że Polska premierka ma 34 lata jak Sanna Marin, premierka Finlandii? O zmianach politycznego paradygmatu rozmawiać będziemy z polityczkami Barbarą NowackąMałgorzatą Tracz, Izabelą Leszczyną, Anitą Kucharską-Dziedzic, Magdaleną Biejat

Prowadzi: Agnieszka Wiśniewska

GODZINA 13:10

📌Rozmowa Agnieszki Wisniewskiej z "Margot" -Małgorzatą Szutowicz.

GODZINA 13:20

3.       📌 To, co najważniejsze: niezależność ekonomiczna. Debata o równych płacach i nie tylko

Debata poświęcona rozwiązaniom prawnym niwelującym różnice płacowe, w tym także o projekcie ustawy, zaproponowanym przez KK.

Iga Magda, Anna Karaszewska, Katarzyna Broniarek, Anna Clunes, Monika Mamulska

Prowadzenie: Aleksandra Karasińska

Opieka: Ewa Rumińska-Zimny

GODZINA 14.30

4.     📌  Dlaczego politycy kłamią? Przemoc, konwencja, gender

Debata poświęcona prawom kobiet w zakresie bezpieczeństwa i nietykalności cielesnej. Pandemia ukazała nowe formy przemocy, a jednocześnie rząd polski wycofuje się z Konwencji Rady Europy dotyczącej ochrony przed nią. Jak bronić elementarnych praw kobiet? Jak konwencja funkcjonuje w krajach, które ją wprowadziły w życie. Kto się boi gender? 

Katarzyna Kasia, Urszula NowakowskaMagdalena GrabowskaMałgorzata Druciarek, Danuta Wawrowska

Opieka i prowadzenie: Małgorzata Fuszara

GODZINA 15.40

5.       📌 Ekologiczna ślepota jest gorsza niż wirus!

Debata poświęcona będzie aspektom ekologicznym polityki i roli kobiet. Czy i czyim sukcesem jest „piątka Kaczyńskiego” ? Jakie będą jej skutki dla zwierząt, a jakie dla organizacji? Czy Europejski Zielony Ład nas dotyczy i czy coś zmieni? Jaką rolę powinny odegrać samorządy oraz mieszkanki i mieszkańcy miast?

Maja Ostaszewska (aktorka obrończyni zwierząt), Karolina Skowron (Akcja Demokracja, Centrum Zwierząt), prof. Halina Brdulak (SGH), Agnieszka Strzemińska (PLGBC), Maciej Krzyczkowski (IKEA)

Opieka i prowadzenie: Ewa Sufin-Jacquemart

GODZINA 16.50

6.       📌 Tęczowe rodziny.

Kto się boi LGBT+ i adopcji dzieci przez pary nieheteronormatywne? A także o działaniach Ordo Iuris na szkodę rodziny, bezpieczeństwa, różnorodności i tolerancji.

Joanna Hańderek, Sylwia Chutnik, Jaakub Urbanik, Dorota Bigorajska

 

Opieka i prowadzenie: Renata Kim

Dwanaście debat (online) na XII Kongresu kobiet (28.09 – 3. 10).

Codziennie o 17.00 i 18:30

📆28.09 Poniedziałek:

📌1. Jak pogodzić dwa narody w jednym?  Debata o podzielonym narodzie. Jakie są główne osie konfliktów. Jak zasypać tę przepaść?

Gwałtownie rosnąca polaryzacja ludzi o różnych światopoglądach politycznych to problem naszych czasów, z którego negatywnymi skutkami mierzymy się nie tylko w Polsce. Porozmawiamy o nieoczywistych rozwiązaniach, które mogą dać nam szansę na budowanie wspólnoty zamiast wrogich plemion.I odpowiemy na kilka ciekawych pytań: czy sytuację pogarsza wszechobecność mediów społecznościowych i brak regulacji prawnych w kontekście zachowań w wirtualnej rzeczywistości? Czy społeczeństwo obywatelskie ma narzędzia do oddzielania faktów od populistycznych manipulacji? Czy jako gatunek mamy jeszcze instynkt samozachowawczy? Czy na potrzebach, które łączą nas wszystkich da się odbudować wspólnotę? Jakie zwrotnice trzeba poprzestawiać, jakie algorytmy przeprogramować?

Katarzyna Szymielewicz, Ewa Winnicka, Elżbieta Korolczuk

Opieka i prowadzenie: Agata Diduszko-Zyglewska

📌2. Kultura w mrocznych czasach.

Jak feministycznie wygrać pandemię? - Maja Staśko, Iwona Chmura-Rutkowska i Basia Śliwińska w rozmowie z Agatą Araszkiewicz. Ograniczenia, nierówności i autorytaryzm narastają wraz z kontrolą higieniczną - jakie alternatywne pasmo oporu może nam dać sztuka wspólczesna ( w ujęciu Karoliny Plinty) czy profesjonalny teatr "domowy" ( w mistrzowskim wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej)? Seksualność, praca, nauka, kultura - jak wzmacniać rewolucję feministyczną i przyjazne dla kobiet perspektywy w czasie marazmu, blokady i wycofania, czyli symbolicznego przesilenia z powodu epidemii? Nadzieja w morku, siła słabych, słowem gorzej czyli lepiej: jak zamienić "nienazwany problem" kobiet w pandemii na sprawczą nadzieję lepszego świata?

 

Iwona Chmura-Rutkowska, Agnieszka Przepiórska, Maja Staśko, Basia Sliwińska, Karolina Plinta

Opieka i prowadzenie: Agata Araszkiewicz

📌  19:30 Rozmowa Agnieszki Wiśniewskiej z Małgorzatą Szumowską

📆29. 09 Wtorek:

📌3. Media na cenzurowanym.

Co będzie dalej z czwartą władzą? Z kobietami mediów i jej czujnymi obserwatorkami porozmawiamy o propagandzie, niebezpieczeństwach symetryzmu, o tabloidyzacji mediów i o tym jak wpłynie to na ich przyszłość. Zastanowimy się, czy media publiczne mają jeszcze szansę odzyskać swoją misję oraz czy media komercyjne mogą przejąć tę rolę. Dyskutować będą prof. Magdalena Środa (etyczka i filozofka), Agnieszka Wiśniewska (redaktorka naczelna Krytyki Politycznej), Małgorzata Seck (wiceprezeska Canal +) i Ewa Lampart (dyrektorka generalna Grupy Super Express), a prowadzić będzie Agata Szczęśniak (dziennikarka Oko.press)

 

Magdalena Środa, Agnieszka WiśniewskaEwa Lampart,  Małgorzata Seck

Prowadzenie : Agata Szczęśniak

Opieka: Hanna Baka

📌4. Gospodarka ma płeć i kolor, czyli jak stworzyć model rozwoju wrażliwego na płeć i ekologię

                                             

Liderami zmian są ruchy zielone i feministyczne. Co łączy zieloną gospodarkę i Europejski Nowy Zielony Ład z feministyczną ekonomią, która mówi o fioletowej gospodarce. Jak przejść z ogólnych koncepcji na konkretne działania i zdobyć kasę. Co już się zmienia w funkcjonowaniu miast ? I branżach takich jak moda o czym opowie Anna Pięta, ekspertka ds odpowiedzialnej mody.  Co dalej?  

prof. Halina Brdulak, prof. UJ, Lidia Makowska, Ruchy miejskie Trójmiasto, Anna Pięta

Opieka i prowadzenie: Ewa Rumińska- Zimny, Ewa Sufin-Jacquemart

,

📆30.09 Środa:

📌5.Pandemia w domu. Rodzina — relacje, przemoc, zdrowie.

Co dobrego i co złego spowodował wielotygodniowy lockdown w naszym życiu osobistym i rodzinnym?

 Ewa Woydyłło - psychoterapeutka rodzinna, specjalistka terapii uzależnień, pisarka,  Renata Durda  -psycholożka, dyrektorka Niebieskiej Linii, . Urszula Moszczyńska - psychoterapeutka, psychologiczna poradnia międzyszkolna, Justyna Święcicka - psychologia zdrowia, psychoterapeutka, publicystka

Prowadzenie: Natalia Waloch (Wysokie Obcasy)

Opieka: Ewa Woydyłło

📌6. Jak wzmacniać społeczeństwo obywatelskie?

W czasach rosnącego ograniczania przez Państwo praw człowieka organizacje pozarządowe, walczące o równe prawa, odgrywają kluczowa role ponieważ jako jedyne walczą z wszelkimi formami dyskryminacji. Organizacje pozarządowe dźwigają tez największy ciężar tej walki. Maja drastycznie ograniczone j środki i możliwości realizacji swoich celów statutowych. Ponad to, ostatnio pojawiające się nowe zjawiska jak pandemia stawiają przed organizacjami pozarządowymi dodatkowe wyzwania.

Podczas dyskusji z ekspertami trzeciego sektora oraz przedstawicielami i przedstawicielkami wiodących organizacji pozarządowych walczących o prawa człowieka porozmawiamy o tym, jakie są obecne wyzwania stojące przeze sektorem trzecim i jak im sprostać, aby mogły skutecznie realizować swoja misje.

Slava Melnyk, Krystyna Kacpura, Ewa Radziewicz,  Monika Chrzczonowicz

Opieka: Anna Karaszewska

📆01.10 Czwartek:

📌7. Tabletka na zmianę szkoły.

Rzecznik Praw Dziecka opowiada  o tabletkach na zmianę płci rozdawanych w szkołach. Takich tabletek nie ma, nikt dzieciom w szkole płci nie zmienia. Ale czy nie przydałyby nam się tabletki na zmianę szkoły?

Podczas panelu porozmawiamy o tym jakie choroby toczą polską szkołę i jakiego lekarstwa potrzebuje. Co trzeba zrobić, aby szkoła kształtowała otwarte na świat, myślące krytycznie, tolerancyjne, mądre i odpowiedzialne osoby? Recepty będą szukać nauczycielki, ekspertki, samorządowczynie, matki i uczennice.

Aleksandra Dulas, Marta Szymczyk, Julia Isert 

Opieka i prowadzenie: Dorota Łoboda,  Agata Kobylińska

📌8. Boże chroń nas przed Ordo Iuris! Prawa kobiet versus światowy ultrakonserwatyzm.

Debata ta poświęcona będzie sposobom walki z ultrakonserwatywnymi fundamentalistami. Projekty ograniczenia praw kobiet są nie tylko polską specjalnością. Istnieje międzynarodowy ultrakonserwatywny ruch (jego inkarnacją jest np. Ordo Iuris), którego celem jest przywrócenie feudalnych, religijnych porządków. Jak z nim walczyć?

Elżbieta KorolczukAdriana Zaharijevic, Stanisław Obirek

 

Opieka i prowadzenie: Agnieszka Graff

📆02. 10. Piątek:

📌9. Samorządność w regionach.

Prawo do miasta - kto je ma? Kto jest odpowiedzialny za godne życie KAŻDEGO i KAŻDEJ z mieszkańców i mieszkanek? Ukrainiec, lesbijka czy student Erasmusa - co samorządy mogą i powinny zrobić, aby nikt nie czuł się Obcy w swoim mieście. Czy w czasie pandemii i lockdownu każdy i każda osoba jest równie widoczna? prawa człowieka, ludzka troska i procedury w działaniach samorządów.

Naukowczynie, aktywistki i samorządowe pełnomocniczki ds równego traktowania w rozmowie o Miastach Równych Szans.

Elżbieta Jachlewska, Marta Mazurek, Anna Strzałkowska, Katarzyna Wilkołaska-Żuromska,

 

Opieka: Bogna Czałczyńska

 

📌10.  Dokąd zmierza polski katolicyzm?

Współtworzenie homofobicznej atmosfery, upolitycznienie, brak chęci do rozliczania się z przemocy seksualnej skłania wiele z nas do rozluźniania więzi z Kościołem. Nie oznacza to jednak zawsze porzucenia wiary - chcemy wierzyć, ale na swoich zasadach. Postawy katoliczek i katolików stają się w dzisiejszej Polsce coraz bardziej zróżnicowane. Dlaczego kobiety odchodzą z Kościoła? Jak budują swoją duchowość? Czy Polskę czeka szybka sekularyzacja?

Anna Strzałkowska, Aleksandra Klich-Siewiorek, Ignacy Dudkiewicz 

Opieka: Dominika Kozłowska

📆03. 10 Sobota

📌11. Pięć głosów sztuki wobec dominujących w kulturze nakazów i norm wizerunku narzucanych kobietom. Judy Chicago, Miriam Shapiro, Cindy Sherman, Orlan, Vanessa Beecroft

 

Opieka i prowadzenie: Magdalena Kąkolewska

📌12. Podsumowanie

PARTNERZY12KK-NA-WWW.png
bottom of page