top of page

VII Kongres Kobiet

 

W tym roku wielki zjazd kobiet – ogólnopolski Kongres Kobiet – odbył się 11 i 12 września w Hali Widowiskowo-Sportowej Centralnego Ośrodka Sportu „Torwar”, jednym z największych obiektów widowiskowo-sportowych w stolicy.

VII Kongresowi Kobiet – spotkaniu polskich kobiet ponad podziałami geograficznymi, politycznymi, społecznymi, zawodowymi, środowiskowymi… – przyświecało hasło z wielkimi znakami zapytania: „Jak nie my, to kto? Jak nie teraz, to kiedy?”. Podsumowałyśmy naszą sytuację, zwycięstwa i porażki, dyskutowałyśmy o tym, jak działać jeszcze skuteczniej, jak walczyć o nasze prawa i sprawy oraz – co robić, by nasz głos się przebił. Jesteśmy silne, odpowiedzialne i solidarne, mamy pomysły, strategie i determinację do działania. Dałyśmy temu wyraz podczas VII Kongresu Kobiet!

Mówiłyśmy m.in. o polityce, nierówności, macierzyństwie i feminiźmie, o edukacji, o holistycznej opiece zdrowotnej oraz o wielu innych sprawach, ważnych dla nas wszystkich. (O wybranych tematach VII Kongresu Kobiet więcej opowiada w oddzielnym tekście prof. Magdalena Środa.) – link do newsa z załącznika

27 kwietnia, otworzyłyśmy rejestrację na VII Kongres Kobiet. Dlaczego wybrałyśmy tę datę? Bo jest to rocznica urodzin Mary Wollstonecraft angielskiej pisarki, propagującej równouprawnienie kobiet, prekursorki feminizmu. Autorka Wołania o prawa kobiety (1792) zajmowała się edukacją dziewcząt, nierównym statusem kobiet, koniecznością zrównania praw kobiet i mężczyzn, postulowała też prawo kobiet do pracy. Minęło ponad 200 lat, a my nadal musimy walczyć o równe prawa w pracy (równe zarobki, dostęp do stanowisk) i na listach wyborczych. Kwestie parytetów i suwaka są wciąż aktualne!

 

Były razem z nami m.in.: premier Ewa Kopacz, wicemarszałkini Wanda Nowicka, prezydent Słupska Robert Biedroń, Krystyna Kofta, Katarzyna Żak, Ewa Serwa, Kinga Rusin, Agata Młynarska, Otylia Jędrzejczak, Anna Lewandowska, ministra edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska, ministra nauki Lena Kolarska-Bobińska.

Oprócz dyskusji, wystąpień, raportów, debat było jak zwykle dużo inspiracji i niezapomnianych wrażeń.

W tym roku wyjątkowo dużo aktywności fizycznej - tańczyłyśmy przeciwko przemocy, wspierając niepełnosprawne dzieci oraz... uczyłyśmy się tańczyć Zumbę.

Ponadto moc niespodzianek w Parku Kobiet...

bottom of page